Wycieczka do Puszczy Kampinoskiej

Pod koniec października, warszawska grupa LED prowadzona przez Marcina Mińkowskiego, miała zajęcia terenowe w przepięknym terenie Puszczy Kampinoskiej.

Mieliśmy okazję poznać las z zupełnie innej strony. Naocznie się przekonaliśmy, jak cudowny jest las prawdziwy, naturalny, z podszyciem, wielkimi stuletnimi sosnami i grabami, ale też poprzewracanymi, gnijącymi, porastającymi mchem pniami i wykrotami.

Pan Maciej Szajowski, który był naszym przewodnikiem, ujął to nawet tak, że „te powalone drzewa mają w sobie więcej życia, niż te proste i chude pnie sosny rosnące obok, będące w rzeczywistości jedynie pompami ssąco-tłoczącymi”.

Dzięki temu, że weszliśmy do niedostępnego dla normalnych turystów rezerwatu ścisłego, mieliśmy okazję zaobserwować, jak natura potrafi się regenerować, jeśli tylko jej nie będziemy przeszkadzać.

Po drodze odwiedziliśmy jeszcze zupełnie magiczne uroczysko „Niepust”, gdzie łosie mają swoją stołówkę i pogryzają sosny, a dęby nie bardzo. No i okazało się, że niektóre z naszych koleżanek potrafią spotkać łosia… w ogródku!

Udostępnij