Leśna edukacja - warsztaty

Nasi eksperci

dr Ewa Kaliszuk 

Jestem geografem i przyrodnikiem nieustająco zadziwiona światem i tym jak wiele jest w nim do odkrycia. Fascynują mnie dzieci i ich bycie w przyrodzie. Lubię obserwować ich zabawy, podziwiam kreatywność, cierpliwość, upór w osiągnięciu celu, skłonność do wysiłku, współpracę i ogromną radość z działania. Takie doświadczenia są dla mnie bezcenne — stają się ważnym źródłem inspiracji na drodze poszukiwań odpowiedzi na pytanie o obecną jakość edukacji. Przez dziewięć ostatnich lat współtworzyłam w Przyłękowie w Beskidzie Żywieckim niepubliczną, bezpłatną szkołę podstawową, jedną z kilku szkół prowadzonych przez Fundację Królowej św Jadwigi oraz jedną ze Szkół z Mocą Zmieniania Świata Fundacji Ashoka. Pracowaliśmy, wykorzystując m.in metody Marii Montessori oraz leśnej edukacji. Ciągle nabywam nowe doświadczenia — współprowadzę Forest School Center, współpracuję ze szkołą na Łotwie w ramach programu Erasmus, a także rozwijam swoje umiejętności w Szkole Liderów PAFW. Prywatnie jestem żoną Adama 🙂 i mamą dwóch wspaniałych nastoletnich już dziewczynek. One także są dla mnie nieustającym źródłem inspiracji. Dużo biegam i jeżdżę na rowerze — pomaga mi to pobyć sam na sam ze sobą, a wiatr we włosach daje poczucie wolności!

dr inż. Magdalena Frączek

Z wykształcenia jestem leśnikiem, pracuję na Wydziale Leśnym Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Ze studentami prowadzę zajęcia z edukacji przyrodniczo-leśnej, botaniki, dendrologii, fitosocjologii i etnobotaniki. Prowadzę także autorskie kursy „Dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe Polski” oraz „Las w kulturze i sztuce”. Od 2014 roku kieruję Studiami Podyplomowymi „Edukacja Przyrodniczo-Leśna”. Wykładam na studiach podyplomowych „Ochrona Przyrody im. prof. S. Myczkowskiego” i „Pszczelarstwo”. Jestem ekspertem w międzynarodowym projekcie Forest School Center. Współpracuję z parkami narodowymi i krajobrazowymi, prowadzę warsztaty przyrodnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz osób niepełnosprawnych. Jestem mamą dwójki wciąż inspirujących mnie dzieci.

Izabela Nowak Zoń

Jestem psychologiem. Swoją aktywność zawodową związałam ze Szkołami Montessori działającymi na Żywiecczyźnie. Jestem mamą licealisty Filipa i pierwszoklasistki Matyldy. Ukończyłam Psychodynamiczne Studium Socjoterapii i Psychoterapii Dzieci i Młodzieży w Krakowskim Centrum Psychodynamicznym. 

Na co dzień w szkole działam z dziećmi i młodzieżą licealną. Ponadto w poradni psychologiczno — pedagogicznej pracuję z dziećmi ze specjalnymi potrzebami. 

W spotkaniach z uczniami dużo uwagi poświęcam emocjonalnemu rozwojowi podopiecznych i budowaniu ich kompetencji społecznych. Prowadzę zajęcia, podczas których dzieci uczą się rozpoznawać u siebie i u innych emocje. Uczą się strategii radzenia sobie w różnych sytuacjach. Kolejny bardzo ważny aspekt mojej pracy to budowanie relacji nie tylko z dzieckiem, ale również z rodzicem. 

Uczestniczyłam jako ko-trener w projekcie Forest School Center — Nauczyciel Przedszkola Leśnego. Leśna edukacja, której jestem gorącym zwolennikiem i propagatorem, pozwala zobaczyć, jak kontakt z naturą budzi w dzieciach zachwyt sobą, innymi i otoczeniem oraz buduje dziecięcą wyobraźnię, relacje i ciekawość świata. 

Adam Kaliszuk 

Jestem geografem, żeglarzem, taternikiem, przewodnikiem górskim, instruktorem narciarskim, od 2012 r. mieszkam z rodziną w Beskidzie Żywieckim i pracuję jako nauczyciel w szkołach Fundacji Królowej Św. Jadwigi; jestem autorem programu aktywizacji outdoorowej „Wyprawa” dla uczniów i rodziców skupionych w szkołach stacjonarnych i edukacji domowej Montessori Mountain Schools; organizatorem kilkudziesięciu stacjonarnych i wędrownych obozów letnich i zimowych w górach oraz rejsów żeglarskich; dwukrotnie byłem nauczycielem geografii, historii i WOS na pokładzie STS Fryderyk Chopin w rejsach Niebieskiej Szkoły dookoła Europy i przez Atlantyk.

Michał Napiórkowski 

Jestem byłym Funkcjonariuszem Państwowej Straży Pożarnej. Absolwentem Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu, instruktorem technik przetrwania,  instruktorem działań poszukiwawczo-ratowniczych. Zawodowo przez blisko dwadzieścia lat służby związany nieprzerwanie z ratownictwem specjalistycznym. W ramach działalności Fundacji Strefa Przetrwania  od wielu lat opracowuję mechanizmy bezpieczeństwa zdrowia i życia ludzkiego. W swojej filozofii łączę wiedzę ratowniczą z wiedzą, która płynie ze sztuki przetrwania, bo wiem, że gdzie kończy się pierwsze, tam zaczyna się to drugie! Przez wiele lat byłem na pierwszej linii walki o życie ludzi. Dziś staram się odnaleźć odpowiedź na pytanie, jak można było uniknąć tych wszystkich dramatów, których byłem świadkiem. Szukam realnych mechanizmów bezpieczeństwa i realnych sposobów walki o życie. Interesuje mnie każdy czynnik, od którego może zależeć nasze bezpieczeństwo. Jako współzałożyciel Przedszkola leśnego „Włóczykij” w Ostrołęce opracowałem mechanizm bezpieczeństwa dla placówek leśnych, analizując zagrożenia, które mogą wystąpić podczas edukacji w terenie. Prywatnie mąż i ojciec. Na co dzień uwielbia rozbudzać ciekawość świata w swoich córkach podczas małych i dużych wypraw terenowych realizując ED. 

Doświadczenie organizatora:

Fundacja Królowej św. Jadwigi — od ponad 9 lat wdraża program leśnej edukacji w szkołach stacjonarnych i dla edukacji domowej. W latach 2019 – 2021 partner w międzynarodowym projekcie Forest School Center (link do strony). Od 2019 roku prowadzi wymiany kadry w ramach programu Erasmus plus, rozwijając kompetencje w zakresie edukacji leśnej.