20181005_221056-o1i4k79beu22kvieswv0v50040rity2j1o9mnszamg

„Wanda”- o wielkiej ambicji, której trudno dotrzymać kroku

Ambitnie krocząc szlakiem projektu „Cogito w teatrze” 6. grudnia 2018r. wybraliśmy się do Teatru Polskiego w Bielsku na monodram Wiesławy Sujkowskiej pt. „Wanda” wyreżyserowany przez Marię Sadowską i Joannę Grabowiecką.

Sztuka opowiada o Wandzie Rutkiewicz – legendzie nie tylko polskiego, ale i światowego himalaizmu z bardzo trudną przeszłością. 

Bohaterka miała w szkole najlepsze oceny, trenowała lekkoatletykę i grała w siatkówkę – uwielbiała rywalizację i właśnie dlatego tak pokochała wspinaczkę.
Była pierwszą Polką, która zdobyła Mount Everest i pierwszym na świecie zdobywcą szczytu K2.

Przez całe życie towarzyszyła jej śmierć – tragicznie zmarł jej brat, ojciec został zamordowany, straciła partnera i wielu przyjaciół w górach, ale mimo tego nigdy nie zrezygnowała ze swojej pasji.
Jej ostatnią wyprawą była próba zdobycia Kanczendzongi – drugiego co do wysokości szczytu Himalajów. 
Była słaba, chora i bez jedzenia, ale to jej nie powstrzymało. Miała przespać się w szczelinie i zdobyć szczyt następnego dnia, jednak już nigdy nie wróciła do bazy. Cztery lata po tym wydarzeniu warszawski sąd uznał ją za zmarłą.

Szczerze mówiąc, himalaizm nigdy nie był czymś, co mnie interesowało, więc spodziewałam się niezbyt interesującej sztuki. Jak się później okazało bardzo się pomyliłam. Monodram opowiada nie tylko o tym, jak trudna jest wspinaczka i jak bardzo ograniczające może być ludzkie ciało, ale też o zmaganiu się z ciężką przeszłością, kurczowym trzymaniu się postanowień związanych z pasją, która odebrała Wandzie dużo ważnych osób i przede wszystkim o walce z samą sobą, którą bohaterka musiała toczyć każdego dnia.

Bardzo podobał mi się ten spektakl. Myślę, że warto go zobaczyć, ponieważ stawia on himalaizm w innym świetle i zamiast skupiać się na jego sportowej stronie, ukazuje z jakimi emocjami himalaiści muszą się zmagać ryzykując własnym życiem w drodze do zdobycia wymarzonego szczytu.


Natalia B.

Oryginalny wpis na stronie LiceumCogito.pl

Udostępnij