Kopia Jesienna Szkoła Leśnej Edukacji Rysianka 2021

Szkoła Leśnej Edukacji – odcinek „Wiosna”

Szkoła Leśnej Edukacji
Odcinek – „Wiosna”

Dom Gościnny Oli i Marcina Sawickich, Krzyżowa
27-29 maja 2022

Naturalną potrzebą każdego człowieka jest poznanie otaczającego nas świata. Ta drzemiąca w nas siła popycha nas do tego, aby iść, doświadczać wszystkimi zmysłami i porządkować otoczenie kawałek po kawałku – nazywając i definiując poszczególne elementy. 

Szkoła Leśnej Edukacji jest zorganizowana w formie warsztatów z wprowadzeniem teoretycznym i działaniami praktycznymi.

Podczas wiosennej edycji Szkoły Leśnej Edukacji skupimy się na procesie obserwacji i przetwarzania tych informacji, które pojawiają się w trakcie uważnego patrzenia na otaczający świat. Zastanowimy się, jak go rozwijać, jak rozbudzać i karmić ciekawość świata, aby stała się wewnętrznym motywatorem naszego rozwoju. Przyjrzymy się przyrodzie – tym razem wiosennej. Popatrzymy na krajobraz w ogóle i szczególe. 

Jak zwykle będzie czas na rozmowy, refleksje oraz dzielenie się.  

Wiedza i doświadczenie zdobyte w trakcie warsztatów pozwolą na:

  • rozpoczęcie inicjatywy leśnej edukacji w prowadzonym przez Ciebie miejscu (leśne inicjatywy dla rodzin z małymi dziecmi, leśne przedszkole, leśna szkoła lub program leśnej edukacji wdrażany w istniejącą już strukturę publiczną lub niepubliczną);
  • dopracowanie i rozwój już istniejącego programu leśnej edukacji. 

Poznaj szczegóły

Cele i założenia

Naturalną potrzebą każdego człowieka jest poznanie otaczającego nas świata. Ta drzemiąca w nas siła popycha nas do tego, aby iść, doświadczać wszystkimi zmysłami i porządkować otoczenie kawałek po kawałku - nazywając i definiując poszczególne elementy.

Wraz z rozwojem ludzkości zaczęły tworzyć się systemy edukacyjne ustalające porządek poznania. Dziś w zdecydowanej większości proces ten zachodzi w szkołach, zajmuje wiele godzin i coraz bardziej oddala się od źródła wiedzy, jakim jest samo otoczenie. Bezpośrednie doświadczanie przyrody i jej procesów zostało zastąpione bardzo rozbudowanymi materiałami, często świetnie opracowanymi, opisanymi językiem korzystającym z symboli, znaków i abstrakcji.

W dobie gigantycznego skoku technologicznego oraz rozwoju narzędzi informatycznych gromadzenie i przesyłanie wiedzy osiąga ogromne możliwości. Nie wychodząc z domu można mieć wrażenie doświadczenia, poznania wszystkiego. Zapominamy jednak o tym, że to właśnie otaczający nas świat, ten za murami domu i szkoły jest najlepszym źródłem wiedzy o nim, a wejście w niego (doznanie go) okazuje się najskuteczniejszym sposobem poznania i zrozumienia. 

Podczas wiosennej edycji skupimy się na procesie obserwacji i przetwarzania tych informacji, które pojawiają się w trakcie uważnego patrzenia na otaczający świat. Zastanowimy się, jak go rozwijać, jak rozbudzać i karmić ciekawość świata, aby stała się wewnętrznym motywatorem naszego rozwoju. Przyjrzymy się przyrodzie - tym razem wiosennej. Popatrzymy na krajobraz w ogóle i szczególe. 

Jak zwykle będzie czas na rozmowy, refleksje oraz dzielenie się.  

Bardzo gorąco zapraszamy!

Organizator i prowadzący

Główny organizator: Fundacja Królowej św. Jadwigi 

Prowadzący: dr Ewa Kaliszuk, dr inż. Magdalena Frączek, Joanna Zając Slapnicar, Adam Kaliszuk. Każdego dnia dwóch prowadzących towarzyszy uczestnikom SLE.

Dla kogo jest Szkoła Leśnej Edukacji

Dla dorosłych: rodziców, nauczycieli, edukatorów, samorządowców, i wszystkim, którym leży na sercu zapewnienie dzieciom dobrej i zdrowej przyszłości, podniesienie jakości polskiej edukacji i poprawa jakości środowiska przyrodniczego, w którym wszyscy żyjemy. 

Miejsce i termin

Miejsce: Dom Gościnny Oli i Marcina Sawickich, Beskid Żywiecki. To klimatyczny budynek dawnej szkoły w Krzyżowej. Do dyspozycji są pokoje 4, 5, 6 - osobowe (część z nich z łazienkami) oraz dwie ogólnodostępne łazienki z prysznicami.

Termin: 27-29 maja 2022, rozpoczynamy 27 maja o godzinie 11.00, kończymy 29 maja o godzinie 15.00.

Koszt

Koszt:

  • 650 zł dla uczestników poprzednich edycji Szkoły Leśnej Edukacji;
  • 750 zł dla nowych uczestników.

Cena obejmuje warsztaty, materiały oraz nocleg z pościelą w Domu Gościnnym Oli i Marcina Sawickich, ul. Jana Pawła II 190, Krzyżowa. To jest ostatni zjazd, w którym w cenie wliczone jest wyżywienie.

Zgłoszenia i zapytania

Możesz wysłać swoje zgłoszenie korzystając z poniższego formularza lub wysłać maila na adres: ewa.kaliszuk@szkolamontessori.com.pl.

Po przesłaniu zgłoszenia otrzymają Państwo szczegółowy formularz, który pozwoli nam uzyskać najważniejsze informacje o Was oraz Wasze preferencje.

O prowadzących

dr Ewa Kaliszuk

Jestem geografem i przyrodnikiem nieustająco zadziwiona światem i tym jak wiele jest w nim do odkrycia. Fascynują mnie dzieci i ich bycie w przyrodzie. Lubię obserwować ich zabawy, podziwiam kreatywność, cierpliwość, upór w osiągnięciu celu, skłonność do wysiłku, współpracę i ogromną radość z działania. Takie doświadczenia są dla mnie bezcenne — stają się ważnym źródłem inspiracji na drodze poszukiwań odpowiedzi na pytanie o obecną jakość edukacji. Przez dziewięć lat współtworzyłam w Przyłękowie w Beskidzie Żywieckim niepubliczną, bezpłatną szkołę podstawową, jedną z kilku szkół prowadzonych przez Fundację Królowej św Jadwigi oraz jedną ze Szkół z Mocą Zmieniania Świata Fundacji Ashoka. Pracowaliśmy wykorzystując m.in metody Marii Montessori oraz leśnej edukacji. Teraz pomagam dorosłym - nauczycielom, dyrektorom, rodzicom tworzyć najlepsze z możliwych otoczenie edukacyjne dla rozwoju dzieci. Tworzę nowy projekt - Wędrująca klasa. Prywatnie jestem żoną Adama 🙂 i mamą dwóch wspaniałych nastoletnich już dziewczynek. One także są dla mnie nieustającym źródłem inspiracji. Dużo biegam i jeżdżę na rowerze - pomaga mi to pobyć sam na sam ze sobą, a wiatr we włosach daje poczucie wolności!

dr inż. Magdalena Frączek

Z wykształcenia jestem leśnikiem, pracuję na Wydziale Leśnym Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Ze studentami prowadzę zajęcia z edukacji przyrodniczo-leśnej, botaniki, dendrologii, fitosocjologii i etnobotaniki. Prowadzę także autorskie kursy "Dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe Polski" oraz "Las w kulturze i sztuce". Od 2014 roku kieruję Studiami Podyplomowymi "Edukacja Przyrodniczo-Leśna". Wykładam na studiach podyplomowych "Ochrona Przyrody im. prof. S. Myczkowskiego" i "Pszczelarstwo". Jestem ekspertem w międzynarodowym projekcie Forest School Center. Współpracuję z parkami narodowymi i krajobrazowymi, prowadzę warsztaty przyrodnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz osób niepełnosprawnych. Jestem mamą dwójki wciąż inspirujących mnie dzieci.

Joanna Zając-Slapničar

Absolwentka ASP w Poznaniu. Stypendystka ASP w Lublanie.  Ukończyła kursy Montessori, arteterapii i Domana. Zajmuje się malarstwem, ilustracją, kolażem, grafiką komputerową. Prowadziła i prowadzi liczne zajęcia upowszechniające sztukę dla dzieci, młodzieży i dorosłych wdrażając autorską metodę nauczania. Uczestniczy w międzynarodowych sympozjach i plenerach. Otrzymała kilka nagród na międzynarodowych konkursach. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków (ZPAP), Związku Artystów Plastyków w Lubljanie (DLUL).

Adam Kaliszuk

Jestem geografem, żeglarzem, taternikiem, przewodnikiem górskim, instruktorem narciarskim, od 2012 r. mieszkam z rodziną w Beskidzie Żywieckim i pracuję jako nauczyciel w szkołach Fundacji Królowej Św. Jadwigi; jestem autorem programu aktywizacji outdoorowej "Wyprawa" dla uczniów i rodziców skupionych w szkołach stacjonarnych i edukacji domowej Montessori Mountain Schools; organizatorem kilkudziesięciu stacjonarnych i wędrownych obozów letnich i zimowych w górach oraz rejsów żeglarskich; dwukrotnie byłem nauczycielem geografii, historii i WOS na pokładzie STS Fryderyk Chopin w rejsach Niebieskiej Szkoły dookoła Europy i przez Atlantyk.

„Im bardziej nasza codzienność staje się wirtualna, tym bardziej natura jest nam potrzebna do osiągnięcia równowagi.”

Richard Louv

Udostępnij