Jesienna Szkoła Leśnej Edukacji Rysianka 2021

Szkoła Leśnej Edukacji – odcinek „Jesień”

Szkoła Leśnej Edukacji
Odcinek – „Jesień”

Krzyżowa 2021 – 8-10 listopada 2021

Szkoła Leśnej Edukacji jest pokłosiem projektu „Forest School Center” zrealizowanego  ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, w którym nasza fundacja była jednym z partnerów oraz projektów Erasmus plus pt: Dzieci w lesie – profilaktyka zaburzeń deficytu przyrody” (2019-1-PL01-KA229-064973) i “Outdoor education – jako sposób na poznawanie świata przez doświadczenie” (2020-1-PL01-KA229-081890).

Proponowana Państwu szkoła jest zorganizowana w formie warsztatów z wprowadzeniem teoretycznym i działaniami praktycznymi, które będą miały miejsce w urokliwym Domu Gościnnym „U Sawickich” w Krzyżowej. Poznamy najważniejsze zagadnienia oraz praktyczne aspekty rozpoczynania, kontynuowania i rozszerzania leśnej edukacji. 

Wiedza i doświadczenie zdobyte w trakcie warsztatów pozwolą na:

  • rozpoczęcie inicjatywy leśnej edukacji w prowadzonym przez Ciebie miejscu (leśne inicjatywy dla rodzin z małymi dziecmi, leśne przedszkole, leśna szkoła lub program leśnej edukacji wdrażany w istniejącą już strukturę publiczną lub niepubliczną);
  • dopracowanie i rozwój już istniejącego programu leśnej edukacji. 

Poznaj szczegóły

Cele i założenia

Naturalną potrzebą każdego człowieka jest poznanie otaczającego nas świata. Ta drzemiąca w nas siła popycha nas do tego, aby iść, doświadczać wszystkimi zmysłami i porządkować otoczenie kawałek po kawałku — nazywając i definiując poszczególne elementy. Wraz z rozwojem ludzkości zaczęły tworzyć się systemy edukacyjne ustalające porządek poznania. Dziś w zdecydowanej większości proces ten zachodzi w szkołach, zajmuje wiele godzin i coraz bardziej oddala się od źródła wiedzy, jakim jest samo otoczenie. Bezpośrednie doświadczanie przyrody i jej procesów zostało zastąpione bardzo rozbudowanymi materiałami, często świetnie opracowanymi, opisanymi językiem korzystającym z symboli, znaków i abstrakcji. W dobie gigantycznego skoku technologicznego oraz rozwoju narzędzi informatycznych gromadzenie i przesyłanie wiedzy osiąga ogromne możliwości. Nie wychodząc z domu można mieć wrażenie doświadczenia, poznania wszystkiego. Zapominamy jednak o tym, że to właśnie otaczający nas świat, ten za murami domu i szkoły jest najlepszym źródłem wiedzy o nim, a wejście w niego (doznanie go) okazuje się najskuteczniejszym sposobem poznania i zrozumienia. 

Tym razem skupimy się na procesie poznawczym. Zastanowimy się, jak go rozwijać, jak rozbudzać ciekawość świata oraz kształtować motywację i zdolność do wysiłku, tak potrzebnego w całym procesie edukacyjnym. Spróbujemy poszukać odpowiedzi na pytania, jak rozwijać u dzieci kompetencje poznawcze oraz samodzielność w podejmowaniu i realizacji zadań edukacyjnych. Jak dobrze komunikować się z rodzicami, jak wspierać siebie nawzajem. Przyjrzymy się przyrodzie — tym razem jesiennej. Będziemy jej doświadczać. Spróbujemy badać i rozumieć procesy nią rządzące. Będzie także możliwość konsultacji z ekspertką — autorką webinaru poświęconego podstawie programowej (już wkrótce).

Bardzo gorąco zapraszamy!

Organizator i prowadzący

Główny organizator: Fundacja Królowej św. Jadwigi 

Prowadzący: dr Ewa Kaliszuk, dr inż. Magdalena Frączek, Izabela Nowak Zoń, Sabina Bednarz, Adam Kaliszuk. Każdego dnia dwóch prowadzących towarzyszy uczestnikom SLE.

Dla kogo jest Szkoła Leśnej Edukacji

Dla dorosłych: rodziców, nauczycieli, edukatorów, samorządowców, i wszystkim, którym leży na sercu zapewnienie dzieciom dobrej i zdrowej przyszłości, podniesienie jakości polskiej edukacji i poprawa jakości środowiska przyrodniczego, w którym wszyscy żyjemy. 

Miejsce i termin

Miejsce: Dom Gościnny "U Sawickich", Beskid Żywiecki. To klimatyczny budynek dawnej szkoły w Krzyżowej. Do dyspozycji są pokoje 4, 5, 6 - osobowe (część z nich z łazienkami) oraz dwie ogólnodostępne łazienki z prysznicami.

Termin: 8-10 listopada 2021. Rozpoczynamy o godzinie 11.00, kończymy o godzinie 16.00.

Koszt

Koszt: 550 zł dla uczestników Letniej Szkoły Leśnej Edukacji; 650 zł dla nowych uczestników.

W cenie uwzględnione są koszty noclegów, wyżywienia (istnieje możliwość zamówienia posiłków bezglutenowych, bezmlecznych oraz wegetariańskich) oraz materiałów warsztatowych.

Zgłoszenia i zapytania

Możesz wysłać swoje zgłoszenie korzystając z poniższego formularza lub wysłać maila na adres: ewa.kaliszuk@szkolamontessori.com.pl.

Po przesłaniu zgłoszenia otrzymają Państwo szczegółowy formularz, który pozwoli nam uzyskać najważniejsze informacje o Was oraz Wasze preferencje.

O prowadzących

dr Ewa Kaliszuk

Jestem geografem i przyrodnikiem nieustająco zadziwiona światem i tym jak wiele jest w nim do odkrycia. Fascynują mnie dzieci i ich bycie w przyrodzie. Lubię obserwować ich zabawy, podziwiam kreatywność, cierpliwość, upór w osiągnięciu celu, skłonność do wysiłku, współpracę i ogromną radość z działania. Takie doświadczenia są dla mnie bezcenne — stają się ważnym źródłem inspiracji na drodze poszukiwań odpowiedzi na pytanie o obecną jakość edukacji. Od dziewięciu lat współtworzę w Przyłękowie w Beskidzie Żywieckim niepubliczną, bezpłatną szkołę podstawową, jedną z kilku szkół prowadzonych przez Fundację Królowej św Jadwigi oraz jedną ze Szkół z Mocą Zmieniania Świata Fundacji Ashoka. Pracujemy wykorzystując m.in metody Marii Montessori oraz leśnej edukacji. Ciągle nabywam nowe doświadczenia - współprowadzę Forest School Center, współpracuję ze szkołą na Łotwie w ramach programu Erasmus, a także rozwijam swoje umiejętności w Szkole Liderów PAFW. Prywatnie jestem żoną Adama 🙂 i mamą dwóch wspaniałych nastoletnich już dziewczynek. One także są dla mnie nieustającym źródłem inspiracji. Dużo biegam i jeżdżę na rowerze - pomaga mi to pobyć sam na sam ze sobą, a wiatr we włosach daje poczucie wolności!

dr inż. Magdalena Frączek

Z wykształcenia jestem leśnikiem, pracuję na Wydziale Leśnym Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Ze studentami prowadzę zajęcia z edukacji przyrodniczo-leśnej, botaniki, dendrologii, fitosocjologii i etnobotaniki. Prowadzę także autorskie kursy "Dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe Polski" oraz "Las w kulturze i sztuce". Od 2014 roku kieruję Studiami Podyplomowymi "Edukacja Przyrodniczo-Leśna". Wykładam na studiach podyplomowych "Ochrona Przyrody im. prof. S. Myczkowskiego" i "Pszczelarstwo". Jestem ekspertem w międzynarodowym projekcie Forest School Center. Współpracuję z parkami narodowymi i krajobrazowymi, prowadzę warsztaty przyrodnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz osób niepełnosprawnych. Jestem mamą dwójki wciąż inspirujących mnie dzieci.

Izabela Nowak Zoń

Jestem psychologiem. Swoją aktywność zawodową związałam ze Szkołami Montessori działającymi na Żywiecczyźnie. Jestem mamą licealisty Filipa i pierwszoklasistki Matyldy. Ukończyłam Psychodynamiczne Studium Socjoterapii i Psychoterapii Dzieci i Młodzieży w Krakowskim Centrum Psychodynamicznym. 

Na co dzień w szkole działam z dziećmi i młodzieżą licealną. Ponadto w poradni psychologiczno - pedagogicznej pracuję z dziećmi ze specjalnymi potrzebami. 

W spotkaniach z uczniami dużo uwagi poświęcam emocjonalnemu rozwojowi podopiecznych i budowaniu ich kompetencji społecznych. Prowadzę zajęcia, podczas których dzieci uczą się rozpoznawać u siebie i u innych emocje. Uczą się strategii radzenia sobie w różnych sytuacjach. Kolejny bardzo ważny aspekt mojej pracy to budowanie relacji nie tylko z dzieckiem, ale również z rodzicem. 

Uczestniczyłam jako ko-trener w projekcie Forest School Center - Nauczyciel Przedszkola Leśnego. Leśna edukacja, której jestem gorącym zwolennikiem i propagatorem, pozwala zobaczyć, jak kontakt z naturą budzi w dzieciach zachwyt sobą, innymi i otoczeniem oraz buduje dziecięcą wyobraźnię, relacje i ciekawość świata.

Adam Kaliszuk

Jestem geografem, żeglarzem, taternikiem, przewodnikiem górskim, instruktorem narciarskim, od 2012 r. mieszkam z rodziną w Beskidzie Żywieckim i pracuję jako nauczyciel w szkołach Fundacji Królowej Św. Jadwigi; jestem autorem programu aktywizacji outdoorowej "Wyprawa" dla uczniów i rodziców skupionych w szkołach stacjonarnych i edukacji domowej Montessori Mountain Schools; organizatorem kilkudziesięciu stacjonarnych i wędrownych obozów letnich i zimowych w górach oraz rejsów żeglarskich; dwukrotnie byłem nauczycielem geografii, historii i WOS na pokładzie STS Fryderyk Chopin w rejsach Niebieskiej Szkoły dookoła Europy i przez Atlantyk.

Sabina Bednarz

Jestem wychowawcą klas 1-3, nauczycielem j. angielskiego i edukacji wczesnoszkolnej- szczególnie edukacji matematycznej. Prowadzę pracę własną. Egzaminuję uczniów edukacji domowej. Bardzo lubię prowadzić samochód, zwiedzać polskie miasta i oglądać “Przyjaciół”:)“Przyroda jest największym sojusznikiem człowieka i najwspanialszym inspiratorem do działań. (...) Wystarczy, że będziemy podążać za jej wskazówkami”

David Attenborough

To słowa niezwykłego człowieka i przyrodnika, podróżnika i wielkiego marzyciela, świadka dramatycznych przemian, jakie zachodziły i zachodzą w środowisku przyrodniczym przez ostatnie dziesięciolecia. Po tylu latach podglądania przyrody, również tej najbardziej dzikiej i niedostępnej, która znika w zastraszającym tempie lub ulega znaczącym przemianom, David Attenborough formułuje trudny dla nas ludzi wniosek – “Świat przyrody przetrwa wszystko. My ludzie nie możemy mieć co do tego pewności”. Dlatego właśnie nie możemy sobie pozwolić na chwilę zwłoki. “Musimy odkryć na nowo, jak żyć w zgodzie z naturą”. Takie świadectwo upewnia nas tylko w tym, że upowszechnianie leśnej edukacji na wszystkich poziomach jest bardzo pilną potrzebą. Ważne, aby dzieci tu i teraz mogły regularnie, z jak największą częstotliwością być w przyrodzie, doświadczać jej całym ciałem, obserwować zachodzące przemiany, zaciekawiać się nimi, zadawać sobie pytania i poszukiwać odpowiedzi. Jest bowiem bardzo prawdopodobne, że po takim doświadczeniu rozwinie się społeczeństwo świadome roli natury w życiu każdego z nas.

Udostępnij