Święto Leśnej Edukacji, czyli open air festival myśli i praktyk edukacyjnych

Święto Leśnej Edukacji
11 czerwca 2022

„Im bardziej nasza codzienność staje się wirtualna, tym bardziej natura jest nam potrzebna do osiągnięcia równowagi.”

Ostatnie dziecko Lasu, Richard Louv

Już 11 czerwca (w sobotę) zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w Święcie Leśnej Edukacji, które odbędzie się na terenie naszej szkoły w Krzyżówkach. Z uwagi na charakter niektórych aktywności, będziemy również odkrywać niedalekie wzgórza, łaki i potoki!

Zapraszamy do udziału całe rodziny! Zarówno te, które pierwszy raz spotykają się z leśną edukacją, jak i tych, którzy zanurzeni w rytm przyrody wraz ze swoimi dziećmi są już od dłuższego czasu. Przygotowaliśmy aktywności zarówno dla najmłodszych dzieci, jak i dorosłych. Każdy znajdzie coś dla siebie!

Co się będzie działo?

Marszobieg na orientację

Marszobieg na orientację współorganizowany przez Stowarzyszenie Orienteeringu i Fundację Królowej św. Jadwigi. To wspaniała drużynowa przygoda z terenem, mapą i czasem.

Kto może budować Twój zespół? Od 2 do 4 osób z Twojej rodziny - to kategoria rodzinna, albo ktoś z grona Twoich kolegów/koleżanek - to kategoria rówieśnicza.

Jeśli lubisz odrobinę wyzwania, trochę działań detektywistycznych oraz „walkę” z czasem, który upływa Tobie i Twoim towarzyszom to marszobieg jest dla Ciebie.

Ważne: obowiązują wcześniejsze zapisy.

Zgłaszając swój udział, należy wybrać jedną z trzech kategorii:

• rodzinną,
  • rówieśniczą 4-7 (uczniowie/uczennice klas 4-7)
  • rówieśniczą 8+ (uczniowie/uczennice klas 8 oraz szkół ponadpodstawowych).

Zapisy oraz wszelkie informacje można uzyskać pisząc do Tomasza Pankiewicza na adres tomasz.pankiewicz@szkolamontessori.com.pl.

Dowiedz się więcej!

Stanowiska przedstawiające działania oparte na leśnej pedagogice

Liczne stanowiska przedstawiające przeróżne działania oparte na leśnej pedagogice. Zaproszeni goście, którzy przyjadą z różnych zakątków Polski, przeprowadzą mini warsztaty i inne w terenie, w których będą mogli wziąć udział wszyscy uczestnicy wydarzenia.

Zapraszamy do:

• Leśne rękodzieło - Bernard Płończyk z zespołem
    • Plener malarski - Joanna Zając Slapnicar (Fundacja ArcyArty)
    • Dzicy zapylacze - Beata Machoś, Rafał Hazok, Nadia i Krzysztof
    • “Doświadczalnia” - Dorota Piszczatowska (Fundacja Stop Pociech) i Beata Kamińska (nauczycielka SP Przyłęków)
    • Przyrodnicze opowieści Piotra Topińskiego - przyrodnika i ekologa
    • W poszukiwaniu Małego Leśnego Cuda - rodzinna wyprawa - Katarzyna Kaleta absolwentka Szkoły Leśnej Edukacji
    • Fabryka błota - jak to możliwe? Dominika Gdala Skiba - absolwentka Szkoły Leśnej Edukacji
    • Leśne grafiki - Magdalena Dutka
    • Wędrówka w koronach drzew - Jadwiga Tlałka (nauczycielka SP Krzyżówki)
    • Leśna Kąpiel, czyli głębokie zanurzenie w lesie wszystkimi zmysłami - Anna Nowicka (Tyskie LoveLasy)
    • W ślad za zwierzętami - wszystko o tropach i śladach zwierząt - Agata i Alicja Kloczkowska (Pracownia Edukacji Żywej)
    • Leśne Baranki - Magda i Wojtek Wicher
    • Opowieści o lesie z wykorzystaniem MakeyMakey - Rafał Kwiatkowski (Szkoła Liderów)
    • Tajemnice wozu strażackiego - strażacy OSP Krzyżówki
    • Pierwsze kroki pierwszej pomocy - strażacy OSP Krzyżówki
Smakołyki z “leśnej” fabryki - festiwal potraw z przepisami

Jeśli lubisz piec, gotować, przyrządzać ciekawe potrawy oparte na prostych, tradycyjnych przepisach.

Jeśli używasz naturalnych produktów, bez konserwantów, polepszaczy smaku i wyglądu. Jeśli przygotowujesz potrawy zgodne z porami roku, bo tak jest przyjaźniej dla naszego ciała - podziel się tym z nami.

Przywieź ze sobą taką potrawę do degustacji, ale koniecznie wyślij nam przepis. My przygotujemy naszą „mini” książkę kucharską! Będzie wyjątkowa!

Wszelkie informacje na temat festiwalu potraw i naszej książki kucharskiej można uzyskać pisząc do Agaty Poręby na adres: agata.poreba@szkolamontessori.com.pl.

Goście specjalni i inne wydarzenia

Goście specjalni:

• O potrzebie nieustannego odkrywania Świata - dr Wojciech Lewandowski
  • Leśny panel: Las - naturalna pracownia integracji sensorycznej dostępna od zaraz
    • Panelistki: dr Izabella Kucharczyk, Dorota Piszczatowska, dr Ewa Kaliszuk

Zaplanuj dobrze czas!

10.00 – 10.30 Otwarcie festiwalu oraz szkolenie do marszobiegu na orientację
10.30 – start zespołów do Marszobiegu na orientację
10.30 – 13.00 festiwal leśnych i przyrodniczych doświadczeń
13.00-14.00 Piknik, czyli świętowanie przy wspólnym stole
14.00-14.40 O potrzebie nieustannego odkrywania Świata – dr Wojciech Lewandowski
15.00-16.00 Równoległe spotkania informacyjne o leśnej edukacji w Fundacji

• Wędrująca klasa – Dorota Piszczatowska
    • Szkoła leśnej edukacji oraz superwizje, mentoring i indywidualny rozwój  – Ewa Kaliszuk
    • Wędrująca klasa wersja dzienna – Anna Olszowska
    • Wyprawy – Adam Kaliszuk

16.30 – zakończenie

Do zobaczenia 11 czerwca 2022 w Krzyżówkach! 👋

Jak dojechać?

Krzyżówki

Dzień później, w niedzielę 12 czerwca, zachęcamy do udziału we Wiosennym Zlocie Edukacji Domowej w Koszarawie Bystrej! Kliknij w baner po więcej szczegółów!