pismoswugoreckichbarankow1

Spotkanie o Piśmie Świętym u góreckich Baranków

Pismo Święte-jako spotkanie z Żywym Słowem, to temat naszego kolejnego barankowego zjazdu w Parafii Wszystkich Świętych w Górkach Wielkich. Na to ważne spotkanie przygotowaliśmy krótki, rysowany wykład o historii Biblii, jej autorach, podziale, żydowskiej tradycji TaNaCh i zwojach Tory. Nasze barankowe dzieci mogły także obejrzeć kilka różnorodnych egzemplarzy Pisma Świętego- począwszy od wydań w języku hebrajskim (które czyta się od ostatniej strony do pierwszej), przekładów niemiecko- i angielskojęzycznych, po jubileuszowe polskie wydanie bazujące na Biblii Gnieźnieńskiej- z fantastycznymi ilustracjami i iluminacjami ręcznie malowanych inicjałów i stron.


Zorganizowaliśmy także krótki kurs posługiwania się siglami- bocznymi znacznikami ułatwiającymi szybkie odnajdywanie kolejnych rozdziałów w Starym i Nowym Testamencie. Dzieci losowały karteczki z cytatami w zapisie skrótowym i miały za zadanie odszukać i przeczytać konkretny fragment ze swojego egzemplarza Biblii. Jako przerywnik, odegraliśmy scenkę z Ewangelii o Chrzcie Pańskim, przy której śmiechu i kreatywnych pomysłów było co niemiara. Bo wiara bierze się nie tylko ze słuchania, ale i czytania, oglądania, a nawet wczuwania się całym sobą w konkretne wydarzenia Dobrej Nowiny. Całość uzupełniliśmy pokazem multimedialnym z rzutnika tego interesującego fragmentu i odtworzeniem go z płyty Biblia Audio-cyklu wydawniczego aktualnie dołączanego do wydań Gościa Niedzielnego.


Po tej teoretycznej części spotkania zajęliśmy się praktycznymi warsztatami kaligrafowania i przepisywania sentencji Pisma Świętego. Przy parafialna Sala Mikroklimatu-gościnne miejsce naszych barankowych zjazdów, zamieniło się w klasztorne Skryptorium. Każdy mógł poczuć klimat spotkania z prawdziwym tuszem i spróbować swoich sił w pięknej sztuce pisania. Pomiędzy stolikami pilnie pracujących młodych adeptów kaligrafowania, snuł się nawet średniowieczny mnich w grubych binoklach, doglądając ze świecą, czy aby młodziankowie starannie wykonują powierzone im zadanie. Wszak pierwsze zapiski o naszym góreckim kościele sięgają 1417 roku…

Udostępnij