skaly2

Skamieniała pasja

Pasja rodzi się gdzieś głęboko, na samym dnie serca i umysłu. Jest jak kamyk, który spoczywa na dnie koryta i raz po raz drga poruszany nurtem. Przychodzi moment, w którym nurt wzbiera, wody rozpędzają się, porywając ze sobą kamyk, który tocząc się, podskakując i turlając, nieraz popycha kolejne. Gdy ponownie opadnie, wraz z wodami, nie jest już tym samym kamykiem. Nabiera kształtów, ma pełno nowych rys, tu i tam jest oszlifowany. A co najważniejsze, turlający się kamyk nie obrasta mchem…

Podczas wiosennego spaceru Kuba F. powiedział mi, że zbiera skały. Napomknął o tym mimochodem, wygrzebując na podjeździe kolejne kamyki podczas czekania na tatę. 

Od początku września Kuba i Dawid przychodzili na dół do mojej pracowni po tajemne przesyłki. Widziałam, jak błyszczą im się oczy, gdy spoglądali na tacki ze skałami, które trzymam w klasie. Mogli wybierać okazy i poznawać je. Potem potrzebowali więcej – więcej okazów i więcej książek. Miałam w domu odłożone skamieniałości, czekały na dobry moment, który właśnie nadszedł. Przychodzili do mnie przed pracą własną, nigdy nie zapominali. Przychodzili po złote pudełko, do którego wkładałam im skamieniałą zagadkę. Oddawali z odpowiedzią, zapisaną na małej karteczce. Oczy błyszczały im coraz bardziej i widać w nich było przestrzeń odkrywców. To już nie było turlanie się, oni pędzili. Efektem ich prawie dwumiesięcznej pracy był plakat o tych skałach, minerałach i skamieniałościach, które odkryli. Owocem tej pasji było też spotkanie z Panem Sąsiadem Kazimierzem Ignasiakiem, który ma skalną pasję i kolekcję swoich okazów! Przyjechał dwa razy, ponieważ dzieci pytały i pytały, rozłupując skalny temat. 

Gdy plakat zawisł na szkolnym korytarzu, chłopcy odetchnęli i opadli jak te kamyki w rzece. Odmienieni, inni, oszlifowani, trochę poobijani, ale przede wszystkim nieobrośnięci mchem znużenia. Pasja, która rodzi się nagle w dzieciach, jest jak odświeżający deszcz, który nas pada. Byleby tylko za nią nadążyć, byleby tylko mieć czas, aby nie przegapić. Dziękujemy, że możemy w ich pasjach uczestniczyć.

Udostępnij