Zrzut ekranu 2022-05-30 o 20.25.46

Rysunek z akwarelą w Krzyżowej

15-20 sierpnia 2022, Krzyżowa
Warsztaty dla dzieci i rodziców

Prowadzący: Joanna Pętkowska-Hankel

Zajęcia mają na celu przede wszystkim rozwinięcie umiejętności widzenia przestrzennego i przenoszenia obserwacji na papier. Codzienne rysowanie i malowanie w plenerze pozwoli uczestnikom poznać podstawowe zagadnienia związane z rysunkiem z natury, perspektywą i kompozycją. Równolegle będziemy ćwiczyć użycie techniki suchej (ołówek, kredka), jak i uczyć się malowania akwarelą. Wszystkie zagadnienia przedstawione będą na poziomie odpowiednim dla uczestników – warsztaty skierowane są zarówno do osób początkujących, jak i zaawansowanych. Zajęcia, prócz sporej dawki wiedzy i doświadczeń praktycznych, dostarczą wszystkim radości związanej z samodzielną twórczością, odnajdywaniem piękna przyrody i architektury, a przede  wszystkim z życzliwą, kreatywną atmosferą pracy.

Program ramowy

– przyjazd w poniedziałek 15.08, zakończenie warsztatów w sobotę 20.08 (do 10.00).
– w poniedziałek 15.08 o 20:00 spotkanie z uczestnikami: przedstawienie idei warsztatów i programu

Codziennie:

 • rano zajęcia rysunkowe w plenerze: ogród, łąka, strumień, pobliska architektura itp.
 • po południu kontynuacja warsztatów dla chętnych
 • wieczorem o 21:00 spotkanie z rodzicami – rozmowy o rysunkach
 • warsztaty o charakterze rodzinnym: rodzice sprawują opiekę nad dziećmi w trakcie rysowania i sami rysują
 • w trakcie rysowania korekty prowadzącego
 • przy złej pogodzie rysowanie we wnętrzu
 • czas warsztatów uzależniony od chęci, możliwości i wytrwałości dzieci

Potrzebne materiały 

Materiały rysunkowe zapewnione są w kosztach warsztatów.

Materiały dodatkowe, które należy zabrać, wymienione są poniżej.

 • lekka deska (podkładka pod papier) oraz uchwyty (klipsy) do papieru lub taśma klejąca papierowa
 • składane krzesełko plenerowe 
 • kapelusz i okulary przeciwsłoneczne
 • środki przeciw komarom i meszkom
 • puste opakowanie po spray’u do szyb lub kwiatów
 • chusteczki higieniczne lub papier toaletowy

Joanna Pętkowska-Hankel – prowadząca

W 2020 roku obroniłam doktorat z wyróżnieniem na Politechnice Warszawskiej i Uniwersytecie Technicznym w Berlinie na temat roli rysunku w projektowaniu. Jestem zatrudniona jako adiunkt w Pracowni Rysunku, Malarstwa i Rzeźby na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. 

Nauczaniem rysunku architektonicznego i malarstwa akwarelowego zajmuję się już od 13 lat. Od 2014 roku prowadzę rodzinne warsztaty rysunkowe w Krzyżowej. Należę do Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich. W 2019 roku wydana została książka pt.: „Rysunek architektoniczny, czyli jak patrzeć ze zrozumieniem” (Wydawnictwo Naukowe PWN), której jestem współautorką. Moje prace obejrzeć można na stronie: joannapetkowska.com.

Zapisy

Zapisy za warsztaty prosimy kierować drogą mailową na adres: kontakt@usawickich.pl.

Koszt warsztatów:

 • 750 zł / osoba

Cena warsztatów obejmuje warsztaty, materiały (prócz tych, wyszczególnionych powyżej) oraz nocleg z pościelą w Domu Gościnnym U Sawickich, ul. Jana Pawła II 190, Krzyżowa.

Udostępnij