lego

Montessori Lego Masters

Gdy myśl rodzi się głęboko w sercu, to choćbyśmy bardzo starali się ją zaniedbać, ona nie odpuści. Cały wszechświat będzie działał, aby pragnienie wreszcie stało się rzeczywistością.

W Kubie pojawiła się taka właśnie myśl, nie wiadomo skąd przyszła. Bardzo chciał zorganizować Lego Masters w szkole. W minionym roku szkolnym podobna myśl zagościła u innego Chłopca, który zorganizował turniej szachowy. Wtedy myśl była tak mocna, że przetrwała siedem miesięcy zdalnego nauczania. Choć przygotowania i zapisy zostały przerwane w październiku, wszystko odrodziło się w maju i w szkole odbył się turniej szachowy. Przy wsparciu sióstr, Pana Piotra i kolegów pragnienie Kuby wydało owoc. Tylko on wie, ile drobnych prac trzeba było wykonać i jak wiele kwestii przemyśleć. Powstała porządna checklista. Po dobrych owocach można rozpoznać prawdziwość pragnienia. Ujawniły się prawdziwe talenty, pasje do tworzenia, łączenia, wymyślania, konstruowania. Talent organizatorski Kuby oraz talent aktorski Jonathana. 

Myśl potrzebowała kilku miesięcy, nikt jej nie poganiał, nikt jej także nie narzucił. Potrzebny był czas i odpowiednie osoby. Kuba bardzo chciał każdemu uczestnikowi dać nagrodę za odwagę. Nie miał funduszy, ale miał się czym podzielić. Zrobił małe paczuszki, do których spakował własne klocki, rozdzielając je po równo dla każdego. Jury oceniało estetykę, kreatywność i konstrukcję budowli. Każdy uczestnik przyniósł klocki z domu, taką ilość, jaka zmieściła się w pudełku po butach. Można było przynieść klocki do konkretnej zaplanowanej wcześniej budowli lub tworzyć spontanicznie. Powstawały domki, skały, konstrukcje, pojazdy, restauracje. Dzieci pracowały w skupieniu, publiczność dopingowała i wspierała. W każdej grupie wiekowej było trzech zwycięzców.

Klasy 4-6:

  1. Wojtek  – domek
  2. Gustaw  – restauracja
  3. Tymon  –  pojazd niebieski

Klasy 1-3:

  1. Dawid – miecz
  2. Lila –  domek w drzewie
  3. Pawełek – wulkan

Udostępnij