zlot

Jesienny Zlot Edukacji Domowej w Koszarawie Bystrej 2021

Kochani, udało się! Z radością przekazujemy Wam zaproszenie na Zlot Edukacji Domowej w Koszarawie Bystrej, który odbędzie się 9 października 2021 roku.

Poniżej znajdziecie szczegółowy plan zlotu. W jego organizację i ofertę spotkań i wydarzeń w trakcie zlotu zaangażowało się mnóstwo ludzi — prosimy, wyciągnijcie z tego zlotu wszystko to, co dla Was najważniejsze. A będzie w czym wybierać!

Program zlotu:

 • 8.30 – Msza Święta w kościele parafialnym pw. św. Karola Boromeusza w Koszarawie (Koszarawa 100)
 • 9.30 – oddawanie dzieci na zajęcia sportowe w GOK w Koszarawie, na wyprawę w góry z panem Adamem Kaliszukiem oraz do leśnej szkoły w Koszarawie Bystrej 
 • 10.00 – 13.00 zajęcia dla dzieci:

Zajęcia będą odbywały się na hali sportowej w GOK i na terenie obok hali. 

W programie:

 • mecze piłki nożnej, dwa ognie, zbijak
 • tory przeszkód
 • slalomy biegane
 • rzuty do kosza
 • ćwiczenia na drabince koordynacyjnej
 • gry i zabawy

Prosimy o strój sportowy, buty sportowe na halę i na zewnątrz, picie.

Drodzy Rodzice, Drogie Dzieci!

“Jeśli mamy uratować ochronę środowiska i samo środowisko, musimy uchronić nasz gatunek wskaźnikowy zagrożony wyginięciem: dziecko na Łonie natury” – Richard Louv

Zapraszamy do lasu! Od kilku lat zbieramy doświadczenia, prowadząc w naszych szkołach leśne przedszkola i leśne klasy. Nie mamy wątpliwości, że jak najczęstsze bycie w naturze jest ważne zarówno dla dzieci, jak i dla nas samych.

Jeśli macie ochotę zobaczyć i przeżyć taki czas w jednej z naszych leśnych przestrzeni to gorąco zapraszamy.

W trakcie zbliżającego się zlotu otworzymy nasze leśna działania dla chętnych i samodzielnych dzieci w godzinach 10.00 – 13.00. Liczba miejsc ograniczona. Dzieci proszę zgłaszać bezpośrednio do Ewy Kaliszuk: ewa.kaliszuk@szkolamontessori.com.pl.

Po południu w godzinach 14.00-15.00 oraz 15.16.00 gorąco zapraszamy na spotkania poświęcone leśnej edukacji dla dorosłych. Spróbujemy odpowiedzieć sobie na pytania — Co tak naprawdę wydarza się w lesie? I czy to zawsze musi być las? Jesteście ciekawi — po prostu przyjdźcie!

Co ważne:

Zajęcia w leśnej przestrzeni odbędą się niezależnie od pogody, dlatego bardzo Was prosimy o odpowiednie — adekwatne do pogody — przygotowanie dzieci do bycia w lesie. Co należy mieć — właściwie ubranie w myśl zasady „Nie ma złej pogody, jest tylko niewłaściwe ubranie.” Kolejna ważna sprawa to dobre i terenowe jedzenie — przyda się na pewno w trakcie odkrywania leśnego świata. Warto także wpakować do plecaka ubrania za zmianę.

Tak po prostu zapraszamy! Leśna edukacja to naprawdę konieczność!

Zapraszamy na wyprawy!

Wszyscy uczestnicy zlotu, których rodzice będą brać udział w bardzo wielu ciekawych spotkaniach tematycznych w budynku szkoły, będą mogli wybrać się na prawdziwą, górską wyprawę.

Będziemy wędrować na kilku trasach o wybitnie beskidzkim charakterze. Początek i koniec wypraw będzie miał miejsce na terenie szkoły w Bystrej. Trasy (od 5 do 8 km) są dopasowane do długości przeciętnego kroku uczestników.

Zbiórka chętnych o godz. 9:45 przed głównym wejściem do szkoły. Startujemy o godz. 10:00. Powrót wszystkich uczestników jest przewidziany na godzinę 13:00.

Co zabrać — wygodne buty, najlepiej powyżej kostki i strój dostosowany do pogody (bluza z długim rękawem, kurtka/peleryna od deszczu, czapka/kapelusz), mały plecak, a w nim — picie, kanapka lub inna przekąska, i co jeszcze przyjdzie do głowy, ale pamiętając o tym, że wszystko niesie się na własnych plecach.

Zgłoszenia prosimy przesyłać na naszego koordynatora wypraw, pana Adama Kaliszuka, na adres: adam.kaliszuk@szkolamontessori.com.pl, podając imię i nazwisko zgłaszanego dziecka, wiek oraz oczekiwany poziom trudności trasy (1 – łatwa, raczej krótka do 5 km; 2 – średnio trudna, i dłuższa, do 7 km; 3 – średnio trudna, do 9 km).

Już zamawiamy dobrą pogodę i czekamy na Was z niecierpliwością! Czy pobijemy rekord osobokilometrów? O tym powiemy już po powrocie, w czasie krótkiej prezentacji na temat wszystkich możliwych aktywności terenowych proponowanych w Montessori Mountain School! Do zobaczenia na szlakach!

 • 10.00 – 13.00 zajęcia dla dorosłych w Koszarawie Bystrej:
  • edukacja domowa dla najmłodszych
  • spotkania dot. egzaminów
  • Montessori Open Space i Grupy LED
  • Baranki
  • Kursy Montessori
  • skitury
 • 13.00 – 14.00 Ognisko i kiełbaski  
 • 14.00 – 15.30 spotkanie z autorką książki Szkoły, do których chce się chodzić — Marią Hawranek (pod patronatem Edukacja: można inaczej i Wydawnictwo Znak)  
 • 14.00 – 16.00 spotkanie z Marią Berlińską – „Wpływ atmosfery, w jakiej się dziecko wychowuje na jego rozwój” 
 • 14.00 – 16.00 Wyprawa „Kobiety górą!” organizowana przez Magdalenę Herbowską.

  Ilość uczestniczek: bez ograniczeń (im więcej tym lepiej)
  Przygotowanie: strój sportowy/wygodny, plecak a w nim: butelka wody, kurtka na deszcz

  Zależy nam, by panie udały się bez dzieci, po to, by mogły skupić się na sobie, w kobiecym gronie porozmawiać sobie na luzie, wymienić się doświadczeniami, zrelaksować się i spędzić miło czas!…

 • 14.00 – 16.00 Spotkania tematyczne — ciąg dalszy:
  • spotkanie dot. portalu dla uczniów (EDI)
  • Leśna edukacja
  • MMS Wyprawa
  • Klub sportowy MMS Dendysski
  • szkoła w Mubende
  • edukacja domowa w Małopolsce
  • Spotkanie z Ewą Haman o programie Uniwersytetu Warszawskiego dotyczące rozwoju mowy u małych dzieci
  • Spotkanie o astronomii

Przez cały czas do Państwa dyspozycji będzie dostępne Biuro Szkół Fundacji oraz Cafe Mubende, z której przychód przeznaczymy na pomoc szkole w Mubende, w której wsparcie zaangażował się prowadzony przez nas portal Edukacja: można inaczej.

GOK w Koszarawie bardzo zaprasza wszystkich zainteresowanych noclegiem przed zlotem lub po nim do swoich pokoi gościnnych. Kontakt w sprawie noclegów: gok@gokkoszarawa.pl.

Prosimy, kto może niech przywiezie ze sobą blachę domowego ciasta! 🍪

Z uwagi na bardzo spodziewaną dużą ilość osób, nie ma możliwości parkowania pod szkołą w Koszarawie Bystrej. Na miejscu będzie straż pożarna, która będzie kierować ruchem i pomagać w kwestiach parkowania.

Udostępnij