sandeckiebaranki1

III spotkanie Baranków w Nowym Sączu

Pan Bóg nam błogosławi i mimo tego, co się wokół dzieje, jesteśmy szczęśliwie po III spotkaniu nowosądeckich Baranków! Tym razem motywem przewodnim było Pismo Święte, kaligrafia, Adwent i Boże Narodzenie.

Rozpoczęliśmy mszę św. w kościele procesją z lampionami. Ojciec Bogdan zrobił nam wprowadzenie do obecnego czasu oczekiwania.
Po mszy dzieci oglądały, co nowego pojawiło się przy ołtarzu – 4 świece w wieńcu adwentowym i świeca roratka.

Po przejściu do salki dzieci zapoznały się z różnymi formami Pisma Świętego – była wersja, hebrajska, grecka, włoska, polska z siglami, a nawet Biblia Audio, której fragmentu też udało się posłuchać. Ojciec Bogdan przeczytał fragment z Księgi Rodzaju po włosku, a jeden z tatusiów, który pochodzi z Cypru, po grecku. Było to bardzo ciekawe doświadczenie.

Rozmawialiśmy też o tym, gdzie się znajdują najstarsze fragmenty Pisma Świętego, jak dawniej było przepisywane przez mnichów, ile czasu trwało, na czym było pisane i czym oraz jak jest zbudowane. Rodziny układały „pociąg” z poszczególnych części Nowego Testamentu.

Po tym wstępie dzieci przeszły z wielką radością do kaligrafii i przepisywały, przy dźwiękach chorałów gregoriańskich, imiona Boga z Biblii oraz niektóre jej fragmenty.

Potem mieliśmy przerwę obiadowo-kawową, na luźne rozmowy i integrację rodzin. Na koniec pozostał nam czas przy kole liturgicznym, gdzie rozmawialiśmy o Adwencie, znaczeniu poszczególnych świec w wieńcu adwentowym, o różowym ornacie podczas 3 niedzieli Adwentu. Płynnie przeszliśmy do okresu Bożego Narodzenia, patrzyliśmy na mapę, jak daleko do przejścia miała Maryja z Józefem, z Nazaretu do Betlejem. Rozmawialiśmy o zwyczajach wigilijnych i o symbolice choinki jako „drzewie życia”.

Na koniec każda rodzina dostała lampion, który odpali podczas wieczerzy wigilijnej, jako symbol naszej wspólnoty Baranków. Pozdrawiamy ciepło i już życzymy Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia dla całej rodziny Baranków!

Udostępnij