Fundacja Królowej Świętej Jadwigi

Fundacja Królowej Świętej Jadwigi powstała w roku 1999 z inicjatywy grupy rodziców ze szkoły „Na Powsińskiej”. Naszym marzeniem było stworzenie dobrych, inspirujących i bezpłatnych szkół dla dzieci którym się chce rozwijać pasje i zainteresowania. Pierwszą szkołę udało się otworzyć w Beskidzie Żywieckim w 2001 roku w małym i pięknym przysiółku, w Koszarawie Bystrej. W czasie ostatnich lat otworzyliśmy kolejne szkoły podstawowe i licea na w Krzyżówkach, Przyłękowie, Kolebach, Żywcu. Od roku jesteśmy w Małopolsce i Mazowszu ze szkołami w Kętach i Grodzisku Mazowieckim.

Stworzyliśmy Strefę Szkół Montessori Mountain Schools w ramach której powstała koncepcje współpracy z Rodzinami i uczniami z edukacji domowej. Każdego roku organizujemy warsztaty dla uczniów ED prowadzone przez naszych nauczycieli, a także wykorzystujemy także niezwykły potencjał rodziców, którzy w całej Polsce prowadzą zajęcia i spotkania. Wspieramy naszych uczniów ED kursami językowymi, konsultacjami, przygotowaniami do egzaminów zewnętrznych, spotkaniami i konsultacjami w czasie wiosennych i jesiennych zlotów, organizowanymi obozami i warsztatami letnimi.

Pasjonujemy się pracą Metodą Montessori. Organizujemy kursy i warsztaty metody dla nauczycieli i rodziców, spotkania na zajęciach pracy własnej, hospitacje, indywidualne konsultacje.

Organizujemy zajęcia dla Rodzin przygotowujących swoje dzieci do sakramentu Pierwszej Komunii Świętej, od 2016 roku naszą opieką było objętych już 150 rodzin. Przygotowane rodziny wraz z chętnymi kapłanami organizują lokalnie grupy przygotowań do Sakramentu Komunii, Społeczność tą nazwaliśmy „Barankami”.

Od 2014 roku prowadzimy Szkołę Patrzenia, wydaliśmy podręcznik do rysunku z natury dla rodziców, prowadzimy warsztaty i szkolenia dla dzieci i dorosłych. Jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się inicjatyw jest utworzenie w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Katowicach Klas Montessori dla licealistów z naszej szkoły. Pomysł rozwija się bardzo dynamicznie, bazujemy w nim na pasjach i pracy uczniów i kapitale społecznym umiejętności i wiedzy współpracujących z nami osób.

Klub sportowy prowadzony przez szkoły Fundacji specjalizuje się w narciarstwie alpejskim, obejmuje swoją działalnością zarówno dzieci zainteresowane rekreacją, jak i drogą zawodnika. Nasi klubowicze ścigają się w Lidze Śląskiej, Pucharze Polski i międzynarodowych zawodach FIS.

Jedną z nowszych inicjatyw jest utworzenie w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Katowicach Klas Montessori dla licealistów z naszej szkoły. Pomysł rozwija się bardzo dynamicznie, bazujemy w nim na pasjach i pracy uczniów i kapitale społecznym umiejętności i wiedzy współpracujących z nami osób.

Naszym „najmłodszym dzieckiem” Fundacji jest KREDA współtworzony przez naszą społeczność magazyn kreatywnej edukacji wydawany w formie miesięcznika. Zamieszczamy tam artykuły opisujące w jaki sposób można się uczyć, co oferuje zarówno współczesna sieć, jak i tradycyjna książka, dzielimy się doświadczeniami edukacyjnym innych rodzin, szkół, państw. Staramy się poszukiwać poszukiwać, prowokować, ośmielać do działania. Rodziny w naszych szkołach otrzymują prenumeratę magazynu za darmo.

zarząd fundacji

Marcin Sawicki