zlot2

Dziękujemy za Waszą obecność na Jesiennym Zlocie ED w Koszarawie!

Jesienny Zlot Edukacji Domowej w Koszarawie Bystrej już za nami. I choć decyzję o jego organizacji podjęliśmy w ostatniej chwili, Wasza liczna obecność, uśmiechy, wspólne budujące rozmowy i wyczekane spotkania pokazały, że zdecydowanie była ona słuszna! 

Słoneczną, choć nieco mroźną sobotę 9 października rozpoczęliśmy Mszą Świętą w kościele w Koszarawie, poprowadzoną przez o. Przemka Ciesielskiego i o. Pawła Kusia. Wspólna modlitwa i budujące Słowo skutecznie rozgrzały nie tylko nasze serca.

Dzień był wyjątkowy pod każdym względem: nie dość, że do naszej szkoły w Koszarawie Bystrej przyszliśmy w weekend, to jeszcze wyjątkowo w szkole zostali rodzice, a dzieci ruszyły do innych zajęć. 

Możliwości spędzenia tego czasu było mnóstwo! Nasze kochane dzieci wykorzystały go bardzo aktywnie. Część z nich brała udział w zajęciach sportowych w hali GOK, gdzie przygotowane były tory przeszkód i slalomy; były też mecze, rzuty do kosza i bieganie. Kolejna grupa naszych pociech pod opieką p. Ewy Kaliszuk poznawała skarby lasu i fascynowała się bogactwem natury w leśnej szkole. A pozostałe dzieci podjęły trud prawdziwej górskiej wędrówki, podążając dziarsko za p. Adamem Kaliszukiem i przemierzając beskidzkie szlaki. 

W tym samym czasie rodzice mieli możliwość dowiedzieć się mnóstwa praktycznych informacji na temat edukacji domowej i egzaminów dla najmłodszych, ale i dla starszych dzieci poprzez inicjatywę Montessori Open Space i Grup LED. Mogliśmy usłyszeć więcej o Barankach i kursach Montessori, a także zgłębić fakty z zakresu tematyki sportowej i zarazić się chęcią wypróbowania skiturów.

Kiedy nasze dzieci zgłodniałe (ale na pewno niegłodne wrażeń!) wróciły do szkoły, wspólnie zajadaliśmy się pieczonymi kiełbaskami i ogrzewaliśmy się nie tylko ciepłem ogniska, ale przede wszystkim wzajemną serdecznością, obecnością, szczerymi uśmiechami i pogaduchami. W czasie całego Zlotu otwarta była również Cafe Mubende oferująca wyśmienitą kawę, czekoladę na gorąco, a nawet świeże pączki, z których dochód w całości przekazany był na pomoc szkole w Mubende, wspieranej przez nasz portal Edukacja: Można Inaczej.

Jedyne czego nam tego dnia brakowało, to umiejętność bilokacji, bo program spotkań tematycznych był tak bogaty, że aż chciało się być w kilku salach jednocześnie: astronomia, leśna edukacja, klub sportowy MMS Dendysski, portal EDI, to tylko kilka z punktów „ramówki”. Po przerwie w sali gimnastycznej Ola i Marcin Sawiccy poprowadzili spotkanie z p. Marią Hawranek, autorką książki „Szkoły, do których chce się chodzić.” Pani Maria to mama i reporterka, która przejechała całą Polskę
w poszukiwaniu wyjątkowych miejsc i ludzi, którzy zarażają entuzjazmem i udowadniają, że o szkole można myśleć inaczej. Z kolei w innej Sali, również tłumnie wypełnionej, pani psycholog Maria Berlińska zasypywana pytaniami rodziców, opowiadała o wpływie atmosfery, w jakiej wychowuje się dziecko na jego rozwój. 

Mamy, które pozazdrościły dzieciom aktywnego wypoczynku, również mogły się udać na „babską” wyprawę beskidzkimi szlakami „Kobiety Górą” organizowaną przez Magdę Herbowską i Stef Staszel. 

Czas płynął nieubłaganie, a rozstania z Wami jak zwykle nie były łatwe. Dlatego już wyczekujemy kolejnych okazji do wspólnych spotkań. Niech przepiękna galeria zdjęć uprzyjemni Wam wspominanie tego dnia i niech będzie dowodem na to, jak bezcenna jest Wasza obecność. Dziękujemy, że przyjechaliście do Koszarawy! I mamy nadzieję: do zobaczenia wkrótce!

Udostępnij