krzyzowa5

Drugi zjazd Baranków z Krzyżowej

Za nami już drugi zlot Baranków, które przystąpią do pierwszej Komunii Świętej w kwietniu 2020 r. To była okazja do przyjrzenia się bliżej temu, czym jest kościół i co się w nim dzieje podczas każdej Mszy Świętej. Rodzice towarzyszyli dzieciom w świątyni w Krzyżowej, by trochę inaczej niż to zwykle bywa, spojrzeć na kościół od środka – na poszczególne elementy architektury, obiekty, przedmioty. Co znaczą, jak się nazywają, jaką mają funkcję? Poznawaliśmy detale, spisywaliśmy to co widzimy i rysowaliśmy to, na co patrzymy. Rysunek rozumiany jako odskocznia, chwila zatrzymania i zadumy nad detalem – jako metoda wyciszenia i wstęp do technik kontemplacji. Potem, już podczas warsztatu, uczyliśmy się, z jakich części składa się Msza Święta. Były warsztaty dla rodziców, podczas których zastanawialiśmy się, co nas, małżonków, nawzajem umacnia i czego potrzebujemy, by nasze małżeństwa były trwałe – to było ciekawe preludium do odnowienia Sakramentu Małżeństwa, które nastąpiło kolejnego dnia podczas pożegnalnej Mszy (prawdziwie kulminacyjny moment naszego zlotu). Nie zabrakło też pani Marii Berlińskiej, która w krótkim wykładzie przypomniała nam wszystkim, na czym polega wychowawcza rola rodziców, jaka siła i ile odpowiedzialności kryje się w rodzicielstwie. Był też moment, już ostatniego dnia w kościele, by w gronie rodzin przypomnieć sobie, który ze świętych patronuje każdemu z nas. I tu nie obyło się bez kilku hagiograficznych inscenizacji z udziałem dzieci i rodziców. Cały zlot odbył się pod przewodnictwem naszego wspaniałego Ojca Przemka. Już nie możemy się doczekać na kolejne spotkanie w styczniu!

Udostępnij