debaty3

Debaty w krakowskim LEDzie

W ostatni wtorek mieliśmy spotkanie na stadionie Wisły Kraków w Centrum Obywatelskim. Wszyscy uczestnicy zjawili się punktualnie, i nikt nie miał problemów ze znalezieniem miejsca spotkania, co i tak zdarza się rzadko. 

Oczekując na prowadzącego warsztaty nie mieliśmy czasu zgodnie z planem porozmawiać o wyjazdach w których ostatnio braliśmy udział. Osoba z AMPDO była bardzo miła w kontakcie, i po szybkim załatwieniu formalności, mieliśmy zajęcia z praktyki podczas których dowiedzieliśmy się dużo z teorii o debatach oksfordzkich. 

Przez trzy godziny zajęć mieliśmy kilka ćwiczeń. W pierwszym z nich rozgrzewaliśmy się do dyskusji. Dobieraliśmy się w pary, gdzie jedna osoba była propozycją a druga opozycją, i każdy musiał argumentować swoje stanowisko i kontrargumentować wypowiedzi przeciwnika. W drugim odpowiadaliśmy na czas na pytania drugiego uczestnika. W następnym podzieleni na dwa zespoły wzięliśmy udział w uproszczonej debacie, a na koniec zajęć otrzymaliśmy tezę na której opierać się bedą kolejne zajęcia za miesiąc. 

Po warsztatach z debat mieliśmy chwilę przerwy na jedzenie i luźne rozmowy, po której przyszedł czas na warsztat ukazujący jak duży potencjał drzemie w ludziach nas otaczających oraz dyskusja o tym dlaczego tak ciężko jest nam prosić o pomoc.

Następnie oglądaliśmy TED-a o mediach społecznościowych. Na zakończenie zajęć wzięliśmy udział w zabawie w której szukaliśmy w internecie informacji o innych uczestnikach LED-ów. Ćwiczenie miało na celu pokazać jak wiele informacji na nasz temat „wisi” w sieci, a my nie zdajemy sobie z tego nawet sprawy.

Udostępnij