Baranki

Po trzecie… KAPŁAN
Po czwarte… ROK LITURGICZNY

Poznaj nas – to proste

Zebraliśmy teksty Oli Sawickiej, które ukazały się na łamach Magazynu Kreda w dziale “Baranki” oraz dołączyliśmy do każdego z nich tematycznie powiązany film, który ukazał się na naszym kanale YouTube, w celu stworzenia czegoś na kształt programu przygotowań do sakramentu pojednania oraz eucharystii. Mamy nadzieję, że poniższe materiały będą stanowiły wsparcie dla rodziców i prowadzących młode Baranki.

raz, dwa, trzy...BARANKI

Tworzymy miejsce, które pomaga rodzicom przygotować dzieci do przyjęcia sakramentów pierwszej spowiedzi i Komunii świętej. Stanowi  przestrzeń do pogłębiana własnej wiary i umacniania więzi małżeńskiej.
  1. Rodzina. Najwłaściwszym miejscem przekazywania dzieciom wiary.
  2. Wspólnota rodzin. Wsparcie we wzrastaniu w wierze.
  3. Kapłan. Jego obecność i prowadzenie jest niezbędne na naszej drodze i stanowi podstawę naszej formacji szczególnie w przestrzeni przygotowania do sakramentu pojednania.
  4. Rok liturgiczny. Jest najbliższy nam i naszym dzieciom i stanowi podstawę programu przygotowań. O programie można doczytać więcej na stronie.
  5. Sakrament pojednania. Przygotowania do spowiedzi opieramy na PERSPEKTYWIE DOBRA i jest to podstawowe założenie wspólnot baranków.
  6. Pismo święte. Odniesienie do  Słowa Bożego, z wiarą, że nasze dzieci przyjmuję Je dużo prościej niż my… i stanowią dla nas wsparcie i nadają sens.
  7. Obrazy. Sięganie do dorobku naszych przodków, odwołując się do dzieł sztuki i kultury, a także opierając się na rysunku z natury, jest podstawą naszej metody.
  8. Spotkania baranków. Każda grupa ustala terminy, formy (jednodniowe, wyjazdowe…) w zależności od potrzeb i możliwości. Grupa rozpoczyna swoją działalność na spotkaniu wyjazdowym, które jest najlepszą formą założenia wspólnoty.
  9. Uroczystość.  Bez fotografów, prezentów, w prostych albach i blisko rodziców.
  10. Formacja odpowiedzialnych. Każda chętna do prowadzenia rodzina najpierw sama przechodzi barankowy rok w dowolnej grupie, a następnie prowadząc już swoją, uczestniczy w formacji odpowiedzialnych.
  11. Zapisy. Na początku września umieszczamy na naszej stronie listę nowych  grup na dany rok. Zakładka „grupy”, w której znajdują się adresy mailowe prowadzących.
  12. Założenia baranków zgadują się w zakładce „O nas”.
  13. Kontakt: ola@szkolamontessori.com.pl