50miejsc

50 miejsc w sieci, które pomogą podołać wyzwaniu edukowania dzieci w domu

W związku z tym, że jako rodzice stoicie przed nie lada wyzwaniem edukowania dzieci w domu przez najbliższe conajmniej dwa tygodnie, chcielibyśmy Wam w tym pomóc. Poniżej znajdziecie prawie 50 miejsc w sieci, które mogą okazać się pomocne we wsparciu dzieci i ich edukacji w tym trudnym także dla Was czasie. Niech ta lista będzie dla Was inspiracją do dalszego szukania, bo to co zobaczycie poniżej, to dopiero wierzchołek góry lodowej!

Miejsca, gdzie mogę prowadzić lekcję/skupiać uczniów w sieci:

Lekcje i kursy i wykłady dla początkujących i w większości w języku polskim:

• Khan Academy. Kiedy mówimy o nauce online, to Khan Academy jest pierwszym miejscem, które przychodzi mi do głowy. Większość przedmiotów szkolnych na poziomach od klasy pierwszej szkoły podstawowej do materiałów dla studentów. Znaczna część treści jest już dostępna w języku polskim. Jakbym miał zrobić pierwszy krok w kierunku nauki online, to właśnie z tej platformy bym skorzystał.
  • Oppia. Założeniem tego projektu jest wyjście z nauką poza książki – w domyśle podręczniki. Treści dla dzieci i młodzieży w każdym wieku. Proste lekcje często w formie atrakcyjnych quizów. Na ten moment większość materiałów w j. angielskim.
  • CK-12.org
  • Matematyka jest wszędzie. Projekt dostępny na stronie mBanku i zrealizowany doskonale. Jeżeli myślę o podręczniku dla dzieci do matematyki, to właśnie tak powinien on wyglądać.
  • Filmoteka UAM
  • Matemaks.pl
  • Mówiąc Inaczej – YouTube
  • SciFun – YouTube
  • Uwaga! Naukowy Bełkot – YouTube

Lekcje, kursy i studia onilne w językach obcych i dla bardziej zaawansowanych:

Nauka języków:

• Memrise
  • Busuu
  • Fleex – doskonałe narzędzie w formie wtyczki do przeglądarki, do nauki języków podczas oglądania filmów, Netflixa czy YouTube
  • Olive Green – nauka angielskiego w formie serialu kryminalnego z wykorzystaniem inteligentych powtórek słówek oraz z możliwością wpłynięcia na fabułę i wydarzenia w serialu.
  • engvid.com
  • Duolingo
  • Mango Languages

Internet i jego zasoby:

• Project Gutenberg – inicjatywa polegająca na umieszczaniu w internecie elektronicznych wersji książek dotychczas dostępnych tylko w wersji papierowej. Na stronie jest ich już prawie 60 000. Książki nie są objęte prawami autorskimi, a nieliczne nimi objęte, zostały tam zamieszczone za zgodą ich właścicieli.
  • Habitify, HabitBull – mogą okazać się dobrym wsparciem w budowaniu nawyków związanych z funkcjonowaniem w domu w godzinach, kiedy normalnie powinniśmy być w szkole.
  • Brainly.pl – miejsce, gdzie łączą się uczniowie w potrzebie z uczniami, którzy potrafią im pomóc rozwiązać zadanie i je wytłumaczyć
  • zapytajfizyka.fuw.edu.pl
  • Aplikacja Forest – pozwala się skupić i nie korzystać z telefonu (inaczej drzewo uschnie)
  • wszechnica.org.pl
  • naharvard.pl
  • law.uj.edu.pl
  • OpenAGH

Programowanie, informatyka:

• CodeCombat.com – gra, dzięki której dzieci mogą zacząć przygodę z kodowaniem
  • Kinetise.com
  • Khan Academy – znajdziecie tam specjalny moduł pt. „Godzina kodowania”, który przeznaczony jest właśnie dla najmłodszych

Muzea i sztuka bez wychodzenia z domu:

Muzyka:

Mamy nadzieję, że chociaż część z propozycji będzie dla Państwa cenne. Zachęcamy do wymieniania się swoimi propozycjami, a także do regularnego czytania Magazynu Kreda, gdzie co miesiąc Janek Sawicki opisuje ciekawe miejsca w sieci związane z edukacją!