11 Listopada

Można powiedzieć że to już nasza tradycja, zwyczaj, coś co weszła w rytm roku szkolnego. Zmieniają się osoby, zadania, pogoda..jednak zamysł pozostaje ten sam. Z okazji dnia 11 listopada bierzemy udział w naszym biegu terenowym, który organizujemy w okolicy szkoły, wszyscy razem, każdy ma swój udział, swoją część do zaopiekowania. Najcenniejsza jest współpraca nasza i przede wszystkim dzieci.
W tym roku Pan Piotr prosto, w języku uczniów a jednocześnie wzruszająco i mądrze opowiedział o niepodległości, o Polsce która teraz jest i o tym jak jej nie było. Piotr opowiadał o miejscach które znamy; przez które codziennie przejeżdżamy, pokazywał zdjęcia które przypominają nam okolice sprzed ponad 100 lat. To jego fascynacja, hobby i jednocześnie przedmiot ciągłych badań i odkryć. Powoli przekazuje dzieciom historię, to czym ona jest, uczy patrzenia i zrozumienia ludzi i okoliczności. Można było dotknąć oryginalny mundur ułanów galicyjskich z czasów I wojny światowej oraz zobaczyć przedmioty związane ze służbą wojskową mieszkańców Żywiecczyzny w armii austro-węgierskiej i w Legionach Polskich. Na koniec prelekcji zaśpiewaliśmy sto lat Polsce, dmuchając wielką racę na biało czerwonym torcie, złożonym z kilku ciast, upieczonych przez rodziców.
Bieg rozpoczął się od poszukiwania mapy, trzeba było wykazać się umiejętnością obsługi kompasu, bez tego grupy nie mogły dotrzeć do miejsc w których były ukryte mapy terenu. Stanowiska biegu rozrzucone były w okolicach szkoły, niektóre w pobliskim lesie. Żeby zwycięsko ukończyć cały bieg grupy współpracowały w rozwiązywaniu kolejnych zadań, poleceń, zagadek. Potrzebowali umiejętności plastycznych, matematycznych, geograficznych a nawet muzycznych i oczywiście sportowych. Gdy grupa zebrała odpowiednią ilość szklanych kuleczek można było ogrzać się przy ognisku, którego Wienie strzegł Pan Marek i zjeść kiełbaskę a nawet kilka. A w ten dzień było bardzo wietrznie, zimno i szaro…
Nam jednak było dobrze. Wesoło i razem.