Szkoły Podstawowe

DSC_9845_motyw_klocki.png

„Jedynie rzeczywista praca i doświadczenie prowadzi młodego człowieka do dorosłości. W mojej wizji przyszłości młodzi ludzie nie zdają kolejnych egzaminów przechodząc ze szkoły średniej na uniwersytet. W mojej wizji przyszłości młody człowiek przechodzi z jednego etapu samodzielności do kolejnego – wyższego dzięki swojej własnej aktywności, wysiłkowi własnej woli. To właśnie stanowi wewnętrzny rozwój człowieka."

Maria Montessori

Szkoły podstawowe prowadzimy od 2001 roku w Koszarawie Bystrej, od 2003 roku także w budynku szkoły w Krzyżówkach. W Koszarawie Bystrej uczy 16 uczniów klasach od pierwszej do szóstej, podobną ilość dzieci uczymy w Krzyżówkach. Szkoły położone są w pięknych górskich dolinach. Są to tereny trochę odległe od „wielkiego świata", nieczęsto odwiedzane przez turystów. Życie płynie tam trochę wolniej, trochę spokojniej.

Metoda Montessori towarzyszy nam w obu szkołach od momentu rozpoczęcia naszej działalności. Początkowo pracownie były bardzo ubogo wyposażone w pomoce dydaktyczne, wszelkie materiały do pracy projektowali i przygotowywali sami nauczyciele. Pracowaliśmy w bardzo trudnych warunkach finansowych, szkoła jest niepubliczna i bezpłatna, subwencji oświatowej nie starczało i szkoła była finansowana z wynajmu pokoi znajdujących się na piętrze budynku.

Wraz z rozpoczęciem współpracy z rodzicami edukującymi w domu (trzy lata temu), sytuacja na tyle się poprawiła, że w salach mamy więcej oryginalnych montessoriańskich pomocy dydaktycznych. Praca własna zajmuje zwykle od dwóch do trzech godzin pracy porannej. Duża część naszych nauczycieli jest po kursach metody montessori, po wizytach w szkołach polskich i niemieckich (Kolonia, Erfurt).

Serdecznie zapraszamy!
Ola i Marcin Sawiccy, Szkoły Montessori

tel.: +48 33 862 30 38     e-mail: biurousawickich@gmail.com design: Kajetan Mastela