Placówka Doskonalenia

DSC_9808_klocki_placowka.png

„Wielu malarzy boi się białego płótna, ale białe płótno boi się malarza z prawdziwym temperamentem, malarza, który potrafi przełamać owe fascynujące ~nic nie potrafisz~. Takie życie jako takie z reguły pokazuje człowiekowi tylko tę białą stronę, nieskończenie nic nie mówiącą, deprymuje swoją beznadziejnością, bo nic na niej nie ma, jak na białym płótnie malarskim. Ale choć życie wydaje się nic nie mówiące, czcze, umarłe, to jednak człowiek obdarzony wiarą, energią i gorącym sercem , człowiek, który wie swoje, , nie tak prędko da się wystrychnąć na dudka".

Vincent van Gogh z listu do brata Theo, jesień 1884

Niepubliczna Placówka Doskonalenia Nauczycieli w Koszarawie Bystrej istnieje od 2001 roku. Jej podstawowym celem jest wspieranie i inspirowanie osób i instytucji interesujących się i pracujących metodą Marii Montessori.

Metodą Montessori zajmujemy się od 1993 roku. W 1995 roku ukończyliśmy „kolońsko – łódzki" kurs zakończony egzaminem dyplomami AMI (Międzynarodowe Stowarzyszenie Montessori z siedzibą w Aachen). Pod koniec lat dziewięćdziesiątych otwieraliśmy montessoriańskie grupy przedszkolne i szkolne w Warszawie, od 2001 prowadzimy szkołę Montessori w Koszarawie Bystrej, od 2003 w budynku szkoły w Krzyżówkach. Od roku 2010 braliśmy udział w otwarciu, organizacji i prowadzeniu pierwszej szkoły Montessori w Krakowie. Od września 2012 planujemy rozpoczęcie działalności gimnazjum i liceum prowadzonego metodą Montessori.

Kolejną przestrzenią naszego zainteresowania jest funkcjonowanie, organizacja małych szkół, ze szczególny uwzględnieniem terenów wiejskich. Chętnie dzielimy się naszymi doświadczeniami i wiedzą związaną z długoletnią praktyką pracy w tak małych placówkach, zarówno w kontekście edukacyjnym, jak i organizacyjno – finansowym.

Od roku 2005 mamy przyjemność współpracować z rodzinami z Edukacji Domowej. Doświadczenie pracy z tą społecznością jest jednym z naszych najciekawszych, najbardziej rozwijających doświadczeń ostatnich lat. Wspólnie ze współpracującymi z nami szkołami, staramy się stworzyć im najlepsze wsparcie w ich przygodzie z nauczaniu własnych pociech.

Interesują nas wszelkie inicjatywy zmieniające rolę nauczyciela, z tego, który „realizuje i egzekwuje", na tego, który sam odważa się brać na siebie odpowiedzialność za treść, sposób i jakość swoich działań.

Serdecznie zapraszamy!
Ola i Marcin Sawiccy, Szkoły Montessori

tel.: +48 33 862 30 38     e-mail: biurousawickich@gmail.com design: Kajetan Mastela