Nasz pomysł

DSC_7141.jpeg

Propozycja współpracy na rok szkolny 2017/2018 nadal stanowi kontynuację działań z poprzednich lat. Nasz pomysł opiera się na możliwie ścisłej współpracy całego naszego środowiska rodzin i nauczycieli. Korzystanie i dzielenie się zasobami wiedzy, kontaktów, pasji, zainteresowań. Na bazie tego nurtu rozwija się nasze „najmłodsze dziecko”, czyli Klasy Monteesori ED.

W związku ze zmniejszeniem się wysokości subwencji oświatowej na uczniów ED nauczyciele naszych szkół i wielu rodziców w całej Polsce zadeklarowało przeprowadzenie nieodpłatnie warsztatów dla uczniów i rodziców naszych szkół. Pomysł wypalił, zostało przeprowadzonych w szkole i w Polsce około 120 warsztatów i spotkań. Do realizacji pomysłu zapraszamy bardzo rodziców także w tym roku.

O każdym z nadchodzących wydarzeń przypominamy Państwu drogą mailową i zamieszczamy odpowiednią informację na stronie. O wszystkich wydarzeniach w naszych szkołach staramy się informować poprzez nasz szkolny kalendarz zamieszczony na stronie.

Każdy uczeń ma możliwość otrzymania od naszej szkoły, rocznego dostępu do programu językowego Mango. Program Rosseta Stone będzie udostępniany tym osobom, które w poprzedzającym roku spędzały na pracy z programem, minimalną, wyznaczoną przez naszych anglistów, ilość godzin, pozostałym naszym uczniom udostępniamy dostęp za symboliczna opłatą. Roczny abonament Mango umożliwia nieograniczony dostęp do wybranego języka. Nie ma ograniczeń co do intensywności pracy.

DSCF3677.jpeg

W wakacje organizujemy dla uczniów edukacji domowej tygodniowe warsztaty, w czasie których dzieci miałyby możliwość uczestnictwa w wybranych przez siebie zajęciach; plastycznych, przyrodniczych, matematycznych, literackich, fotograficznych, sportowych, teatralnych, turystycznych.  Duża ilość dzieci skorzystała z propozycji naszych letnich warsztatów edukacyjnych, wzięło w niej udział ponad 140 osób.

Od czterech lat organizujemy zajęcia dla  Rodzin przygotowujących swoje pociechy do sakramentu pierwszej Komunii Świętej. Ten rodzaj wsparcia cieszy się wśród naszych rodziców wielkim zainteresowaniem. Aktualnie są prowadzone zajęcia w trzech grupach w Krzyżowej i Katowicach obejmujących niemal 200 dzieci i rodziców.

Szkoła Patrzenia, to kolejny rozwijający się pomysł, związany z postacią dr hab.Mirosława Orzechowskiego. To zespół działań mających na celu przywrócenie do życia, dosyć zapomnianego, ale arcyważnego elementu edukacji - rysunku z natury. Rysunek wiąże się z obserwacją, patrzeniem, własną twórczością rysunkową i malarską, ale co za tym idzie, sztuką patrzenia i czytania dorobku rysunkowego i malarskiego naszych przodków. Od tego roku część zajęć będzie odbywała się w pracowniach Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej co jest kolejnym krokiem współpracy uczelni naszą Fundacją.

Mamy nadzieję, że pogoda nie spłata nam figla i uda się bez przeszkód przeprowadzić tydzień szkolenia  narciarskiego dla naszych uczniów, na wszystkich poziomach umiejętności oraz kurs kwalifikacyjny dla młodzieży w wieku 12-16 lat. Szkolenie jest również przygotowaniem dla kandydatów do zdobycia kwalifikacji pomocnika instruktora PZN. 16 grudnia 2017, na zakończenie warsztatów narciarskich, odbędą się III Mistrzostwa Polski w Narciarstwie Alpejskim Edukacji Domowej.

W tym roku, w związku z niezwykle ciekawą współpracą z naszymi licealistami, bardzo rozbudowaliśmy ofertę dla tego etapu edukacyjnego. Zapraszamy naszych licealistów do udziału w Klasach Montessori w Warszawie, Krakowie, Katowicach i Wrocławiu. Szczegóły propozycji znajdują się w zakładce Liceum.

DSCF7302.jpeg

Egzaminy - planujemy dziesięć tygodniowych sesji egzaminacyjnych, zachęcamy do korzystania z jak najwcześniejszych terminów. Terminy indywidualne mogą mieć miejsce tylko w porozumieniu z nauczycielem przedmiotu. Jak w ubiegłych latach, podtrzymujemy pokrywanie kosztów noclegów dla uczniów i ich opiekunów, podczas sesji egzaminacyjnych wyznaczonych przez szkołę oraz we wskazanych miejscach ( szczegóły znajdują się w zakładce - egzaminy).

Sprawdził się pomysł terminu egzaminacyjnego w Warszawie, skorzystało z niego około 120 uczniów. W tym roku również proponujemy jeden termin egzaminacyjny w Warszawie. Warunkiem zapisania się na niego będzie złożenie przez Rodziców deklaracji do końca lutego 2018, ile dzieci i z jakich przedmiotów przystępowałoby do egzaminów. W czasie warszawskiej tury, nie będziemy organizowali, ani pokrywali kosztów noclegów dla rodziców i uczniów.

Dla rodziców i nauczycieli proponujemy udział w Kursie Montessori, warsztatach metody Montessori, warsztatach wychowawczych prowadzonych przez Panią Marię Berlińską, warsztatach inspiracji katechetycznych, zajęciach i plenerach Szkoły Patrzenia.

Serdecznie zapraszamy!

Ola i Marcin Sawiccy wraz z zespołem Montessori Mountain Schools

tel.: +48 33 862 30 38     e-mail: biurousawickich@gmail.com design: Kajetan Mastela