Nasz pomysł

DSC_7141.jpegPropozycja współpracy na rok szkolny 2015/2016 stanowi kontynuację działań z poprzednich lat. Duża ilość dzieci skorzystała z naszych letnich warsztatów edukacyjnych, wzięło w niej udział ponad 120 osób. Jest to dla nas potwierdzenie słuszności decyzji związanej z przeniesieniem części warsztatów na okres wakacyjny, bez konieczności absorbowania rodziców, jako opiekunów.

Mamy nadzieję , że tym razem pogoda nie spłata nam figla i uda się bez przeszkód przeprowadzić tygodniowy narciarski kurs kwalifikacyjny dla młodzieży w wieku 12-16 lat. Szkolenie jest również przygotowaniem dla kandydatów do zdobycia kwalifikacji pomocnika instruktora PZN.

Bardzo sprawdził się pomysł terminu egzaminacyjnego w Warszawie, skorzystało z niego około 30 uczniów. W tym roku rownież proponujemy jeden termin egzaminacyjny w Warszawie. Warunkiem zapisania się na niego będzie złożenie przez Rodziców deklaracji do końca lutego 2016, ile dzieci i z jakich przedmiotów przystępowałoby do egzaminów. W czasie lipcowej tury, nie będziemy organizowali, ani pokrywali kosztów noclegów dla rodzicow i uczniów.

DSCF3677.jpegO każdym z nadchodzących wydarzeń będziemy Państwu przypominali drogą mailową i zamieszczali odpowiednią informację na stronie. Dla rodzin z naszych szkół MMS przygotowaliśmy specjalny kalendarz w wersji książkowej, który zawiera wszystkie informacje i daty ważnych wydarzeń w roku szkolnym 2015/16. Kalendarz jest do odbioru w Biurze szkoły przy każdej sposobnej okazji. W najbliższym czasie zostanie uruchomiony rownież dostęp do szkolnego kalendarza Google.

W tym roku zapraszamy między innymi na warsztaty taneczne, geograficzne, plastyczne, teatralne, nauki o języku, nauki i doskonalenia jazdy na nartach, rysunkowe. Dla rodziców i nauczycieli proponujemy udział w Kursie Montessori.

Science - w tym roku szkolnym odbędą się kolejne spotkania naukowe z dziedziny chemii, biologii i fizyki z pracownikami naukowymi z Krakowa. Współpraca trwa już czwarty rok, jej celem jest, przedstawienie w cyklu trzyletnim podstawowej wiedzy z powyższych przedmiotów, zawartej w podstawie programowej na poziomie gimnazjum i na poziomie podstawowym w liceum.

19 grudnia 2016 , na zakończenie warsztatów narciarskich, odbędą się II Mistrzostwa Polski w Narciarstwie Alpejskim Edukacji Domowej.

DSCF4691.jpegOd grudnia 2015 lub stycznia 2016, każdy uczeń będzie miał możliwość nieodpłatnego otrzymania od naszej szkoły, rocznego dostępu do programu językowego Mango. Program Rosseta Stone będzie udostępniany jedynie tym osobom, które w poprzedzającym roku spędzały na pracy z programem, minimalną, wyznaczoną przez naszych anglistów, ilość godzin. Roczny abonament Mango umożliwia nieograniczony dostęp do wybranego języka. Nie ma ograniczeń co do intensywności pracy.

Każdy nasz uczeń, po uprzednim indywidualnym uzgodnieniu terminu, ma możliwość przyjechania do naszych szkół, na zajęcia pracy własnej, prowadzonych metodą Marii Montessori, zarówno na poziomie szkoły podstawowej , jak i gimnazjalnej. W czasie pobytu rodzice będą mieli możliwość hospitacji zajęć oraz rozmowy z nauczycielami.

W wakacje organizujemy dla uczniów edukacji domowej tygodniowe warsztaty, w czasie których dzieci miałyby możliwość uczestnictwa w wybranych przez siebie zajęciach; plastycznych, przyrodniczych, matematycznych, literackich, fotograficznych, sportowych, teatralnych, turystycznych.

Zachęcamy także do zapoznania się z:
- projektem wspierania Rodziców „Edukacja Domowa Plus" i propozycją naszej, już zarejestrowanej Poradni Psychologiczno Pedagogicznej ED Plus,
- rekolekcjami dla rodzin, pielgrzymkami i warsztatami umieszczonymi w Kalendarzu
- warsztatami on-line przygotowywanymi dla naszych uczniów przez zespół nauczycieli pod kierownictwem Pana Miłosza Barańczuka, pierwsze planowane zajęcia jesienią 2015.

DSCF7302.jpegEgzaminy - planujemy sześć tygodniowych sesji egzaminacyjnych, zachęcamy do korzystania z jak najwcześniejszych terminów. Terminy indywidualne mogą mieć miejsce tylko w porozumieniu z nauczycielem przedmiotu.

W tym roku, w związku z niezwykle ciekawą współpracą z naszymi licealistami, bardzo rozbudowaliśmy ofertę dla tego etapu edukacyjnego. Zapraszamy naszych licealistów do udziału w festiwalach filmowych, warsztatach teatralnych, radiowych, dziennikarskich, rysunkowych, historycznych, w dobrych praktykach, własnych start-up, wyjazdach międzynarodowych. Szczegóły propozycji znajdują się w zakładce Liceum.

Szkoła Patrzenia, to kolejny rozwijający się pomysł, związany z postacią dr Mirosława Orzechowskiego. To zespół działań mających na celu przywrócenie do życia, dosyć zapomnianego, ale arcyważnego elementu edukacji - rysunku z natury. Rysunek wiąże się z obserwacją, patrzeniem, własną twórczością rysunkową i malarską, ale co za tym idzie, sztuką patrzenia i czytania dorobku rysunkowego i malarskiego naszych przodków. Dlatego działania związane ze Szkołą Patrzenia będą miały zasadniczo trzy kierunki - pierwszy -rysunku z natury i malowania, drugi, związany z obserwacja i analizą istniejących dzieł, a trzeci związany z kondycją samych naszych oczu, czyli co zrobić, aby nasz wzrok prawidłowo nam służył. Staraniem naszych szkół został wydany podręcznik dla rodziców napisany przez Mirosława Orzechowskiego „Rysunek - metoda edukacji kreatywnej".

Serdecznie zapraszamy!

Ola i Marcin Sawiccy, Montessori Mountain Schools

tel.: +48 33 862 30 38     e-mail: biurousawickich@gmail.com design: Kajetan Mastela