Duszpasterstwo

Przygotowania Sakramentu Pojednania i Eucharystii dla rodzin z edukacji domowej

11edd8a0587a519d39ff26df8e198757_f4719.JPG

 

Istotą naszych spotkań jest wsparcie rodziców w przygotowaniu swoich dzieci do sakramentu pojednania oraz eucharystii. Jesteśmy przekonani, że rodzina stanowi punkt odniesienia i jest najlepszym miejscem wzrastania w wierze naszych dzieci. Wspólnota rodzin, jaką postaramy się razem stworzyć, jest ogromnym wsparciem na tej drodze. Podczas naszych zjazdów znajdziemy czas na wspólne działania z dziećmi, modlitwę, eucharystię, dzielenie się pomysłami oraz wzajemnym doświadczeniem.
Jedynie samemu żyjąc wiarą, możemy ją przekazać dzieciom; dlatego też wiele czasu poświęcimy na duchową formację rodziców.

Kontakt: ola@szkolamontessori.com.pl

 

Co u nas?

PRZYGOTOWANIA DO I KOMUNII ŚWIĘTEJ 2018/19

Drodzy Rodzice,

Jak co roku IMG-2287-2.JPGpragniemy Was zaprosić do wzięcia udziału w przygotowaniach do I Komunii świętej opartych na rodzinie i na założeniu, że rodzice są najważniejszymi osobami, które przekazują wiarę swoim dzieciom i są w stanie najlepiej ze wszystkich przygotować je na przyjęcie Pana Jezusa, jednocześnie pogłębiając swoją wiarę i więź małżeńską i rodzicielską.

Z roku na rok przybywa rodzin podejmujących takie wyzwanie. W ubiegłym roku niemal 50 rodzin z całej Polski, wzięło udział w naszych wspólnych zjazdach. Uznaliśmy, że nastąpił czas, aby więcej osób zaangażowało się we wsparcie rodzin i aby spotkania przeniosły się z Krzyżowej i Koszarawy do miejsc, w których mieszkacie.
Zaprosiliśmy do współpracy chętne małżeństwa, które w minionych latach przeżywały takie przygotowania wspólnie z nami. Utworzą one w miejscach, w których mieszkają małe wspólnoty BARANKÓW, czyli nowych rodzin chcących dołączyć od tego roku do takiej formy przygotowań. Będą się one spotykały regularnie  w domach i przy parafiach, gdzie rownież będzie miała miejsce I KOMUNIA Święta. 
 
My ze swojej strony będziemy je wspierać i prowadzić. W maju zaprosimy wszystkie rodziny, które kiedykolwiek przystąpiły " z nami " do pierwszej Komunii na ZLOT BARANKÓW do Koszarawy, aby wspólnie się modlić i dzielić swoim doświadczeniem, próbować wspierać na drodze prowadzenia naszych dzieci do Boga.
Wszystkie rodziny chętne w tym roku, do wzięcia udziału w przygotowaniach do Sakramentu Pojednania i Eucharystii, w ramach wspólnot BARANKÓW, prosimy o zgłoszenia mailowe na mój adres: ola@szkolamontessori.com.pl
 
Napiszcie proszę:
1. Imię i nazwisko dziecka ( dzieci:)), klasa, wiek.
2. Kilka słów uzasadnienia swojego pragnienia dołączenia do małych wspólnot Baranków i takiej formy przygotowań.
3. Czy jesteście uczniami naszych szkół Fundacji Królowej Świętej Jadwigi ( Koszarawa, Kęty, Wrocław, Grodzisk)?
4. Gdzie mieszkacie? 
(jeśli  jest  to mała miejscowość, dodajcie region lub większe miasto w pobliżu) i jak duża jest Wasza Rodzina i ile dzieci planujecie przygotować do przyjęcia I Komunii Św. :)
 
Przygotowania w tym roku planujemy rozpocząć  pod koniec października 2018. 
 
O wskazaniu najbliższej wspólnoty Baranków, będę każdego zawiadamiać pod koniec września, gdy będziemy mieli dokładną listę małżeństw oraz miejsc, gdzie Baranki będą się spotykały. 
 
Jeśli jest wsród Was rodzina, która miałaby pragnienie w kolejnym roku podjąć się  stworzenia u siebie takiej wspólnoty, napiszcie mi proszę:)
 
Bardzo Was wszystkich ciepło pozdrawiamy i zachęcamy do zaangażowania i podjęcia radosnego wyzwania przekazywania wiary własnym dzieciom!
 
Ola i Marcin Sawiccy
wraz z ojcem Przemysławem Ciesielskim OP

pierwsza komunia święta

grupowe-2.jpg

Zaufanie rodzicom i powierzenie w ich ręce prowadzenia dzieci ku Bogu. Oparcie wiary na relacji, nie na przestrzeganiu reguł. Roczne przygotowania prowadzone przez świadków, nie nauczycieli. Dodatkowo uroczystość bez fotografa i bez prezentów, ułatwiająca dzieciom spotkanie z Jezusem w darze Eucharystii. Chyba właśnie tak, najkrócej, można opisać uroczystość Pierwszej Komunii Świętej dla dzieci z rodzin edukujących w domu, która odbyła się 7 kwietnia w Krzyżowej. Kościół był wypełniony ludźmi, a za oknami świeciło wiosenne słońce...

Rodzice wraz z dziećmi ubranymi w alby zajęli przednią część kościoła. Nierzadko w jednej rodzinie do Komunii przystępowało dwoje, a nawet troje dzieci, rodzeństwa w różnym wieku. Specyfiką przygotowań jest prowadzenie do spotkania z Jezusem także młodszych dzieci, których serca są tak bardzo otwarte na sacrum. Dlatego też najmłodsze pierwszokomunijne dzieci miały około sześciu lat, najstarsze zaś nawet kilkanaście.

Eucharystię rozpoczął śpiew „Oto jest dzień, który dał nam Pan", dominikańskiego chóru, złożonego z rodzeństw i rodziców pierwszokomunijnych dzieci. Mszy świętej przewodniczył o. Przemysław Ciesielski OP, duchowy opiekun przygotowań. Po raz kolejny wskazywał najważniejsze momenty Eucharystii, zachęcając dzieci do szczególnej uwagi i „nieprzegapienia chwili, kiedy na ołtarzu zamiast chleba i wina, pojawi się Ciało i Krew".

Rozmawiając z dziećmi podczas homilii, ojciec Przemek poprowadził je do odkrycia, że uczniowie idący do Emaus wraz z Jezusem, rozpoznali go dopiero przy łamaniu chleba. Dominikanin wskazał, że łamiąc chleb, Jezus odwołał się do znaku, który uczniowie dobrze znali. Tak samo i w relacji z nami, Jezus przypomina wcześniejsze spotkania z Nim, aby prowadzić nas coraz głębiej. Uczył, że przyjęcie Jezusa po raz pierwszy w Komunii Świętej jest doświadczeniem, z którego każdy z nas może czerpać przez całe życie.

_DSC0185-2.JPG

Dzieci przyjmowały Komunię Świętą wraz z rodzicami u boku. Tak samo, dzień wcześniej, prowadzone przez rodziców, po raz pierwszy przystąpiły do Sakramentu Pokuty i Pojednania. Podczas adoracji Najświętszego Sakramentu rodzice przyprowadzali dzieci do stóp ołtarza. Kapłani nie spowiadali w konfesjonale, a w prezbiterium. Siedzieli obok dzieci, pomagając im w ten sposób w dobrym przeżyciu tego spotkania z Jezusem. Po skończonej spowiedzi o. Przemek i o. Tomasz przytulali dzieci i prowadzili je do rodziców, którzy zakładali im białe alby.

Uroczystości pierwszokomunijne poprzedził okres rocznych przygotowań – podczas trzydniowych zjazdów w Krzyżowej oraz w domu, w gronie rodzinnym. Pod opieką Oli i Marcina Sawickich oraz o. Przemysława Ciesielskiego OP formowały się całe rodziny – dzieci, a w szczególności rodzice – bo to oni będą dalej prowadzić w doświadczaniu wiary. Dlatego poza spotkaniami opartymi o wydarzenia roku liturgicznego, historie biblijne i nabożeństwa, ilustrowane twórczością dzieci, znalazł się czas, by rodzice uczyli się jak dbać o relację małżeńską i osobiste przeżywanie wiary. Podczas warsztatów prowadzonych przez p. Marię Berlińską odkrywali m.in. jak ich osobiste doświadczenie wpływa na przeżywanie relacji rodzinnych. Był też czas na dzielenie się świadectwem własnego życia.

Przyjęcie sakramentów zakończyło rok wspólnej formacji rodzin. Teraz jest czas, by dalej wzrastać w tym doświadczeniu, odkrywać talenty otrzymane od Boga i wykorzystywać je...

 

Justyna Wójcik, mama Oli i Franka

ZAKOńczyliśmy cykl spotkań przedkomunijnych

IMG_1798.JPG

Wraz z przezywaniem Wiekiego Postu, zakończyliśmy cykl zjazdów rodzin przygotowujących swoje dzieci do I Komunii Świętej. Przyjeżdżały całe rodziny, z dwójką, trójką, piątką dzieci... z bliska i z bardzo daleka. To niezwykłe doświadczenie, jakim jest przekazywanie wiary swoim dzieciom, owocuje umocnieniem relacji małżeńskich i rodzinnych. Przed nami Sakramenty Pojednania i Eucharystii, które otwierają nową perspektywę na naszej drodze do Nieba :) Zatem idziemy dalej razem...

adwentowe spotkania

W adwentowy klimacie i atmosferze oczekiwania na narodzenie Zbawiciela, spotkaliśmy się na kolejnych zjazdach rodzin przugotowujących swoje dzieci do I Komunii Św. Zjazdy przepełnione były poszukiwaniem Dobra i Piękna w nas, poszukiwaniem talentów i refleksją, jak możemy je wydobyć, rozwijać i dzielić się nimi.

listopadowe spotkania komunijne

Za nami kolejne zjazdy i spotkania rodzin przygotowujących swoje dzieci do I Komunii Świętej, zarówno w Krzyżowej, jak i w Katowicach. Tym razem skupiliśmy się wokół szukania dobra, darów, talentów i piękna, jakie Pan Bóg złożył w każdym z nas. Naszej modlitwie towarzyszyli nasi bliscy święci, objęci przez dzieci w litanie do świętych rodzinnych Patronów. Cieszymy się ogromnie ze wspólnego czasu, modlitwy, z relacji, jakie budujemy i wsparcia jakim wzajemnie się obdarzamy. Następne spotkania juz w grudniu!

kolejne spotkania

7CBAE553-5828-4827-87D8-C79C50A9601E-2.JPG

W minionym tygodniu odbyły się pierwsze zjazdy naszych trzech grup rodzin, w których wzięło udział niemal 45 rodzin, czyli niemal 200 osób. Spotykamy się całymi rodzinami, aby się wspierać wzajemnie i prowadzic nasze dzieci na spotkanie z Jezusem.
Tym razem staraliśmy się oswoić Rok Liturgiczny, aby się odnaleźć pośród wielu świąt i wydarzeń religijnych i odnieść je do własnego życia, umiejscowić w czasie i przyjąć jako własne. Poznawaliśmy rownież kościół, zaglądając w kazdy zakątek, spisując różnorodne przedmioty i dziwne elementy, aby następnie znaleźć w nim coś dla siebie, uważnie się temu przyjrzeć i zacząć rysować. Patrzeć, chłonąc, poczuć sakrum, naśladując w tym swoich rodziców. I wspólna modlitwa, Eucharystia, to wszystko, co umacnia, tym bardziej, że jest się blisko mamy i taty, tych , którzy najpiękniej potrafią pokazać nam Boga. Przed nami czas "pracy własnej " w domach, a po nim kolejne wspólne zjazdy, pozdrawiamy i życzymy dobrego przezywania i odkrywania tego, co w życiu tak ważne!

tel.: +48 33 862 30 38     e-mail: biurousawickich@gmail.com design: Kajetan Mastela