dodano: 21.09.2018, 13:29

Program Zlotu Jesiennego ED

Ogłoszenia pozostałe:

DSCF2860.jpeg

Jesienny Zlot ED

Koszarawa Bystra, 6 października  2018

 

ZAPRASZAMY Was wszystkich, całe rodziny i przyjaciół. Na zlot nie trzeba się zapisywać. Wystarczy po prostu przyjechać i być, dzieląc się sobą, swoim doświadczeniem, entuzjazmem a także oczekując wsparcia innych, zachęty i dobrego słowa! Jak zwykle zachęcamy do przywiezienia blachy ciasta!! Czujmy się wszyscy gospodarzami tego wydarzenia! W programie między innymi (pełny program poniżej):

"Neuro wszędzie - bać się czy cieszyć?" - Maciej Haman, Uniwersytet Warszawski, Wydział Psychologii

W naszym otoczeniu pojawia się coraz więcej NEURO: NEUROobrazowanie, sieci NEUROnowe, NEUROinformatyka, NEUROdydaktyka, przeróżne treningi i programy stymulacji NEURO itd itp. Ile w tym rzetelnej wiedzy, ile mody, ile mitów, ile hochsztaplerki? Czego i w jaki sposób rzeczywiście możemy dowiedzieć się o działaniu (lub niedziałaniu) mózgu? Jak tę wiedzę można próbować wykorzystać? Rozmowa na "przyniesione" przez uczestników tematy NEURO, w miarę potrzeby przeplatana krótkim wykładem i ilustracjami. Dla uczniów, rodziców i nauczycieli (w razie potrzeby możliwość podzielenia na dwa bloki po 30 minut, w zależności od wieku lub zainteresowań uczestników).

"Czy nasze dzieci potrzebują wsparcia w rozwoju językowym?" - Ewa Haman, Uniwersytet Warszawski, Wydział Psychologii

Dźwięki mowy docierają do dzieci już przed urodzeniem. Ich mózgi od początku zajmują się intensywnie przetwarzaniem tych dźwięków. Najnowsze badania z zakresu psycholingwistyki rozwojowej wskazują na to, że żeby nauczyć się języka ojczystego (lub języków ojczystych) dzieci potrzebują intensywnego kontaktu z tym językiem już w pierwszym roku życia, kiedy jeszcze nic nie mówią. Intensywność tą badacze rozumieją zarówno jako ilość i jakość docierającej do dzieci mowy (np. liczbę słów, złożoność zdań kierowanych do dzieci), ale też jako angażowanie dzieci w aktywne rozmowy z innymi. Charakterystyka mowy kierowanej do dzieci wiąże się z tym jak pracują ich mózgi i jak stają się one efektywne w przetwarzaniu informacji językowej. To z kolei przekłada się na to, jak i w jakim stopniu dzieci przyswajają język, który w dalszej perspektywie ma im służyć nie tylko do codziennej komunikacji, ale też do bardziej sformalizowanej nauki w szkole. To jak dzieci różnią się między sobą umiejętnościami językowymi na starcie szkolnym wiąże się z nich późniejszymi osiągnięciami w nauce. Potoczne przekonanie, że dzieci uczą się języka ojczystego zupełnie bez wysiłku i bez pomocy, okazuje się niezupełnie prawdziwe w świetle współczesnych badań. Badania te wskazują też jak można by wzbogacać środowisko językowe dzieci, żeby miały szansę na jak najpełniejszy rozwój językowy. Jednak w praktyce modyfikowanie zachowań rodziców w tym zakresie może być dość trudne. 
W trakcie spotkania postaramy się zebrać różne pytania dot. rozwoju językowego dzieci i skonfrontować je z dostępnymi wynikami badań naukowych.

Program:

9.00
Msza święta w kościele parafialnym w Koszarawie (na dole) - ojciec Przemysław Ciesielski OP, duszpasterz ed

Od 9.30:
- Oddawanie dzieci na zajęcia sportowe i plastyczne w Goku w Koszarawie. (niepotrzebne wcześniejsze zgłoszenie dzieci). Dzieci dostaną bułeczkę i wodę.

9.50
- Zbiórka dzieci na wyprawę w góry na placu przed szkołą w Koszarawie Bystrej. (tym razem nie zgłaszamy wcześniej dzieci, ale pamiętajmy o dobrym ubraniu i butach oraz prowiancie na drogę i piciu)

10.00
ROZPOCZĘCIE ZLOTU dla rodziców w ogrodzie szkoły w Koszarawie Bystrej. 
10.15 - 10.45

O edukacji  domowej w naszych szkołach w roku 2018/19 - Ola i Marcin Sawiccy

11.00-13.00 
UNCONFERENCE

13-14.00 
OGNISKO, kiełbaski. Przy ognisku wystąpi dla Was nasz regionalny zespół pieśni i tańca PRZYŁĘKOWIANIE, który działa przy naszej Fundacji.

14.00- 16.00
SPOTKANIA TEMATYCZNE, m.in:

"Czy nasze dzieci potrzebują wsparcia w rozwoju językowym?" - Ewa Haman

"Neuro wszędzie - bać się czy cieszyć?" - Maciej Haman

"Życie na farmie zaczyna się od gleby" - Daniel Pacek

- KREDA - magazyn kreatywnej edukacji

- Edukacja domowa w Małopolsce: Krzysztof Serwiński, szkoła w Kętach

- Szkoła umiejętności wychowawczych - Maria Berlińska
- LO Montessori - Marcin Sawicki, Janek Sawicki
- Kursy i warsztaty Montessori - Ola Sawicka

- Przygotowania do I Komunii świętej: BARANKI - Ola Sawicka i ojciec Przemek Ciesielski OP

- Rosetta - Sabina Bednarz i Mateusz Kapała

- Warsztaty narciarskie dla ED - Beata Dendys

14.00

spotkanie z psycholog Izabelą Nowak - Zoń z rodzicami dzieci z orzeczeniami w sprawie Indywidualnych Programów Edukacyjno- Terapeutycznych. 

14.00 w ogrodzie

OPOWIEŚĆ O INSTRUMENTACH MUZYCZNYCH - Marcin Blachura


Podczas zlotu gimnazjaliści zapraszają na kawę i herbatę (dochód ze sprzedaży przeznaczony jest na cele charytatywne)!


Nasze biuro zaprasza od godziny 13.00. Będzie możliwość odebrania podręczników.

 

Po raz kolejny chcemy urządzić w czasie zlotu WYMIENIALNIĘ: zachęcamy, żeby przywieźć ubrania (zwłaszcza jesienno-zimowe czy narciarskie), książki, pomoce czy gry, które chcecie oddać. Panuje u nas zasada "bierzesz to, czego potrzebujesz, oddajesz czego nie potrzebujesz". Można tylko brać! Nie ma zależności "jeden za jeden" - bierze się tyle, ile się przyda. Panuje pełna dowolność i dobrowolność. Przy okazji można - ale nie trzeba! - wrzucić do puszki parę groszy na cel charytatywny. 


Ola i Marcin Sawiccy

tel.: +48 33 862 30 38     e-mail: biurousawickich@gmail.com design: Kajetan Mastela