dodano: 25.12.2015, 14:40

Prezent od MEN...

Ogłoszenia pozostałe:

DSCF3595.jpegSzanowni Państwo, Ministerstwo Edukacji Narodowej wprowadziło w życie Rozporządzeniem z dnia 22 grudnia 2015 następujące postanowienia dla uczniów ED:

"Kwota subwencji na takiego ucznia będzie stanowić 0,6 kwoty bazowej subwencji obecnie naliczanej. Zasadność tej zmiany wynika ze znacznie niższych kosztów kształcenia uczniów spełniających obowiązek szkolny poza szkołą w stosunku do pozostałych uczniów. ... nie ma więc potrzeby finansowania uczniów spełniających obowiązek szkolny poza szkołą w wysokości kwoty subwencji przeznaczonej na uczniów kształcących się w szkołach. Ponieważ zmiana ma wpływ na poziom środków otrzymywanych przez samorządy od stycznia 2016 r., tj. w trakcie trwania roku szkolnego i ustalonej organizacji pracy szkoły, proponuje się rozłożenie w czasie procesu obniżania kwoty subwencji naliczanej na ww. grupę uczniów. Na rok 2016 proponuje się obniżenie subwencji do 0,6 dotychczasowej kwoty bazowej subwencji, czyli do poziomu wyższego niż wynikający ze zgłaszanych postulatów samorządów."

W sumie zmiany obliczania subwencji, związane do tego z zabraniem „wagi" dotyczącej lokalizacji szkoły zmniejszają kwotę uzyskiwaną na uczniów ... o 70 % dotychczasowej kwoty.

Nasze refleksje...:

1. Ciekawy eksperyment w czasie roku szkolnego...
2. Wszystkie szkoły, także samorządowe mogły starać się o uczniów ED, ale przecież Karta Nauczyciela i tak wszystko im gwarantuje...
3. Samorządy to nic nie kosztowało, przekazywały tylko subwencje z MEN, chyba, że te szkoły z uczniami ED zaczynały niepokoić zbyt dobrymi wynikami egzaminów zewnętrznych...
4. A może Rodzice ED nie płacą podatków i powinni opłacać edukację z tylko z własnych środków...?
5. Wygląda na to, że Edukacja Domowa zbytnio się rozwija i trzeba te indywidualistyczne fanaberie ukrócić.
6. Trudno to dopasować do nurtu wspierania rodziny, a może powoli mamy się wpisywać w tradycje tajnych kompletów.
7. Dzięki uczniom Edukacji Domowej mogliśmy utrzymać pięć nieodpłatnych szkół Montessori MMS w Koszarawie Bystrej, Krzyżówkach i Przyłękowie, do wczoraj ...
8. No i deser na koniec „...proponuje się w czasie procesu obniżenia kwoty subwencji ..." czyli jednak „ubiju".

Prośba i zachęta do wszystkich:

W imieniu naszym, Oli i Marcina Sawickich, rodziców uczących w domu i prowadzących szkoły Montessori przyjazne Edukacji Domowej w Koszarawie Bystrej, bardzo prosimy wszystkich, którzy uważają, że to co robimy dla jakości, wolności i swobody edukacji w naszym kraju jest istotne, o pisanie listów, maili, petycji i wyrażanie swojej opinii, wobec odpowiedzialnych za edukacje gremiów, w szczególności Ministerstwa Edukacji Narodowej.

 

Z poważaniem

Ola i Marcin Sawiccy

tel.: +48 33 862 30 38     e-mail: biurousawickich@gmail.com design: Kajetan Mastela